statystyki

Mało czasu na ZUS IWA za 2018 rok. Tylko do końca stycznia

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak09.12.2018, 14:00
Poza liczbą ubezpieczonych w każdym z miesięcy należy przekazać do ZUS informację o numerze PKD, jaki obowiązywał u płatnika 31 grudnia 2018 r.

Poza liczbą ubezpieczonych w każdym z miesięcy należy przekazać do ZUS informację o numerze PKD, jaki obowiązywał u płatnika 31 grudnia 2018 r.źródło: ShutterStock

Płatnicy mają mało czasu na wypełnienie i wysłanie tego dokumentu. Ustawodawca przewidział bowiem, że na zebranie potrzebnych informacji wystarczy im miesiąc.

Pracodawcy muszą złożyć informacje ZUS IWA do 31 stycznia 2019 r. Obowiązek ten wynika z art. 31 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1376 ze zm.). Część pracodawców będzie jednak zwolniona z tego obowiązku, ponieważ opłaca z góry określoną składkę na ubezpieczenie wypadkowe, w wysokości 1,67 proc. podstawy wymiaru.

System ubezpieczeń w razie wypadków przy pracy i chorób zawodowych różnicuje wysokość składek zależnie od kategorii ryzyka. Zatem im częściej w zakładzie pracy dochodzi do wypadków przy pracy, tym wyższą składkę zapłaci przedsiębiorca – pracodawca.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane