statystyki

Mało czasu na ZUS IWA za 2018 rok. Tylko do końca stycznia

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak09.12.2018, 14:00
Poza liczbą ubezpieczonych w każdym z miesięcy należy przekazać do ZUS informację o numerze PKD, jaki obowiązywał u płatnika 31 grudnia 2018 r.

Poza liczbą ubezpieczonych w każdym z miesięcy należy przekazać do ZUS informację o numerze PKD, jaki obowiązywał u płatnika 31 grudnia 2018 r.źródło: ShutterStock

Płatnicy mają mało czasu na wypełnienie i wysłanie tego dokumentu. Ustawodawca przewidział bowiem, że na zebranie potrzebnych informacji wystarczy im miesiąc.

Pracodawcy muszą złożyć informacje ZUS IWA do 31 stycznia 2019 r. Obowiązek ten wynika z art. 31 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1376 ze zm.). Część pracodawców będzie jednak zwolniona z tego obowiązku, ponieważ opłaca z góry określoną składkę na ubezpieczenie wypadkowe, w wysokości 1,67 proc. podstawy wymiaru.

System ubezpieczeń w razie wypadków przy pracy i chorób zawodowych różnicuje wysokość składek zależnie od kategorii ryzyka. Zatem im częściej w zakładzie pracy dochodzi do wypadków przy pracy, tym wyższą składkę zapłaci przedsiębiorca – pracodawca.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane