statystyki

ZUS nie musi ujawniać, czy monitoruje swych pracowników

autor: Sławomir Wikariak12.03.2018, 07:11; Aktualizacja: 12.03.2018, 07:52
WSA w Warszawie uznał wykładnię zastosowaną przez organ za słuszną i oddalił skargę.

WSA w Warszawie uznał wykładnię zastosowaną przez organ za słuszną i oddalił skargę.źródło: ShutterStock

ZUS nie musi ujawniać, czy i jakimi metodami monitoruje, co robią jego pracownicy. NSA oddalił skargę Fundacji Panoptykon, która domagała się tych informacji.

Sprawa ciągnie się od 2015 r. Panoptykon, który prowadzi badania na temat wykorzystania nowych technologii w miejscach pracy, zwrócił się do ZUS o ujawnienie, czy i jakie instrumenty stosuje do kontrolowania zachowań swych pracowników. Wniosek złożono w oparciu o przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Poproszono m.in. o wskazanie, czy ZUS stosuje programy monitorujące przeglądane strony internetowe, monitoring wizyjny stanowisk pracy, używa systemów do automatycznej weryfikacji tożsamości oraz czy wykorzystuje narzędzia do automatycznej analizy danych.

– To narastający problem, na który nie odpowiadają obowiązujące przepisy. Nie określają one zasad, zgodnie z którymi pracownicy powinni być informowani o stosowaniu konkretnych urządzeń, a także nie stawiają granic, za którymi kontrolowanie pracownika staje się niedopuszczalnym naruszeniem jego prywatności – mówi Wojciech Klicki z Panoptykonu.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane