statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 15 marca 2018 roku: W jakich przypadkach ZUS nałoży dodatkową karę

autor: Anna Borysewicz, Anna Kwiatkowska, Marcin Nagórek15.03.2018, 12:38; Aktualizacja: 15.03.2018, 12:49
W jakich przypadkach ZUS nałoży dodatkową karę?

W jakich przypadkach ZUS nałoży dodatkową karę?źródło: ShutterStock

● Dlaczego córka pomagająca w prowadzeniu firmy nie zawsze będzie współpracownikiem

● W jakich przypadkach ZUS nałoży dodatkową karę

● Czy organ rentowy może bez końca wzywać do uzupełnienia wniosku

● Jak obliczać wartość przedmiotu sporu, gdy odwołania od kilku decyzji sąd rozpatrywał łącznie

● Od kilku miesięcy prowadzę działalność gospodarczą, mam jeszcze prawo do preferencyjnych składek. Chciałam zgłosić do ubezpieczeń także moją bezrobotną córkę, która pomagałaby mi prowadzić firmę. W ZUS tymczasem powiedziano mi, że nie mogę za nią opłacać tak jak za siebie najniższych składek. W jej przypadku wynosiłyby one ponad 1200 zł. Chciałam więc zarejestrować ją jako pracownika na pół etatu, żeby składki były niższe, ale pracownik ZUS nie chciał tego zrobić, twierdząc, że córka nie może być pracownikiem. Czy nie ma innego wyjścia, jak tylko płacić takie wysokie składki? Przecież za siebie opłacam dużo niższe.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) pozwala prowadzącym działalność gospodarczą na opłacanie składek od podstawy wynoszącej zaledwie 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Prawo do takiej ulgi mają jedynie przez 24 miesiące prowadzenia firmy, po czym muszą zacząć opłacać składki od podstawy wynoszącej minimum 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 1232,16 zł ze składką zdrowotną i chorobową). Osoby zgłoszone do ubezpieczeń jako współpracownicy przedsiębiorców nie mają jednak takiego przywileju i składki za nich już od pierwszego miesiąca muszą być opłacane od minimalnej podstawy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Chodzi o to, że nowa firma dostaje dwa lata, gdy zyski mogą być jeszcze małe, na ich zwiększenie. Ustawodawca przyjął jednak, że skoro jest już na tyle duża, iż wymaga zaangażowania drugiej osoby, to oznacza, iż jest w stanie opłacać za nią składki na normalnym poziomie. Aby zapobiec sztucznemu zaniżaniu podstawy wymiaru składek (wynagrodzenia) wprowadzono minimalny próg 60 proc. przeciętego wynagrodzenia.

Obowiązek opłaty składek ciąży jednak na przedsiębiorcy (płatniku) i to on je w pełni finansuje. Nie ma znaczenia przy tym sposób rozliczeń ze współpracownikiem. Trzeba pamiętać o tym, że opłacanie składek za współpracownika według powyższej zasady nie jest wyborem, ale obowiązkiem przedsiębiorcy (płatnika) wynikającym z ustawy systemowej. Kogo jednak ustawa uznaje za współpracownika prowadzącego działalność? Jest to jego małżonek, dziecko (własne, drugiego małżonka, przysposobione), rodzic, macocha, ojczym albo osoba przysposabiająca, która pomaga przedsiębiorcy w prowadzeniu firmy i jednocześnie pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Osoba spełniająca te warunki nie może podlegać ubezpieczeniom u tego płatnika jako pracownik albo zleceniobiorca, a składki nie mogą być opłacane od faktycznie uzyskiwanego wynagrodzenia.

Skoro więc w opisywanym przypadku zgłoszona do ubezpieczeń ma być córka, najistotniejsze jest to, czy pozostaje z matką we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeśli tak, to pracownik ZUS miał rację i córka może podlegać ubezpieczeniom wyłącznie jako współpracownik. Gdyby jednak prowadziła odrębne gospodarstwo domowe, to może być zgłoszona jako pracownik lub zleceniobiorca. ZUS nie ma prawa odmówić przyjęcia takiej deklaracji zgłoszeniowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że ZUS może wszcząć postępowanie wyjaśniające i sprawdzić prawidłowość zgłoszenia. Przedsiębiorca będzie zmuszony do wykazania, że np. córka nie pozostaje na jego utrzymaniu, nie ponoszą wspólnych wydatków itd. Jeśli tego nie zrobi, ZUS w decyzji nakaże zapłatę zaległych składek, przy założeniu, że były one opłacane od podstawy niższej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

Podstawa prawna

Art. 8 ust. 11, art. 18 i art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. z 2017 r. poz. 1773 ze zm.).


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane