statystyki

Czego od ZUS mogą oczekiwać rodzice, gdy urodzi się dziecko

autor: Joanna Śliwińska10.03.2018, 07:00
Dla kogo zasiłek macierzyński

Dla kogo zasiłek macierzyńskiźródło: ShutterStock

Urodzenie dziecka to jedno ze zdarzeń objętych ubezpieczeniem chorobowym. W czasie ciąży ubezpieczona odbiera jednak wyższy zasiłek chorobowy niż osoba niezdolna do pracy z innych powodów, a po porodzie przysługuje jej zasiłek macierzyński.

Okres niezdolności do pracy, także w przypadku ciąży, to jednak okres nieskładkowy – za ubezpieczoną nie odprowadza się składek, a więc mimo otrzymywania świadczeń nie zwiększa się jej konto emerytalne. Inaczej jest w przypadku urlopów macierzyńskiego i wychowawczego. W ich trakcie ZUS opłaca, a budżet państwa finansuje składki emerytalne i rentowe. Co więcej, są one opłacane nawet wówczas, gdy rodzic nie ma prawa do tego rodzaju urlopów, bo nie jest pracownikiem, a np. zleceniobiorcą. Chodzi o to, aby rodzicielstwo nie miało negatywnego wpływu na przyszłe uprawnienia emerytalne. Wprowadzono także zachętę do legalnego zatrudniania niani – ZUS opłaci za nią część składek.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dla kogo zasiłek macierzyński


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane