statystyki

Czego od ZUS mogą oczekiwać rodzice, gdy urodzi się dziecko

autor: Joanna Śliwińska10.03.2018, 07:00
Dla kogo zasiłek macierzyński

Dla kogo zasiłek macierzyńskiźródło: ShutterStock

Urodzenie dziecka to jedno ze zdarzeń objętych ubezpieczeniem chorobowym. W czasie ciąży ubezpieczona odbiera jednak wyższy zasiłek chorobowy niż osoba niezdolna do pracy z innych powodów, a po porodzie przysługuje jej zasiłek macierzyński.

Okres niezdolności do pracy, także w przypadku ciąży, to jednak okres nieskładkowy – za ubezpieczoną nie odprowadza się składek, a więc mimo otrzymywania świadczeń nie zwiększa się jej konto emerytalne. Inaczej jest w przypadku urlopów macierzyńskiego i wychowawczego. W ich trakcie ZUS opłaca, a budżet państwa finansuje składki emerytalne i rentowe. Co więcej, są one opłacane nawet wówczas, gdy rodzic nie ma prawa do tego rodzaju urlopów, bo nie jest pracownikiem, a np. zleceniobiorcą. Chodzi o to, aby rodzicielstwo nie miało negatywnego wpływu na przyszłe uprawnienia emerytalne. Wprowadzono także zachętę do legalnego zatrudniania niani – ZUS opłaci za nią część składek.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dla kogo zasiłek macierzyński


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane