statystyki

Stosunek pracy powstanie nawet wtedy, gdy obie strony zgodziły się na zlecenie

autor: Marcin Nagórek08.02.2018, 19:00
praca pracownik

Czytelnik jako argument za umową-zleceniem podaje brak faktycznego mu podporządkowania, mówi też o ograniczonej dyspozycyjności osóbźródło: ShutterStock

Planuję otworzyć firmę ochroniarską i zatrudnić kilka osób w celu ochrony budynków należących do różnych podmiotów. Będą one formalnie mi podporządkowane, ale nie będę nimi kierował. Praca będzie zmianowa, ale zatrudnieni sami będą ustalać grafiki. Będę jedynie wyznaczał np. miejsca i ogólne godziny pracy i w tych ramach wymagał dyspozycyjności. Czy mogę zastosować umowy-zlecenia? Kandydaci już wyrazili na to zgodę.

Według zamierzenia czytelnika w firmie mają pracować osoby na podstawie umowy-zlecenia, a kierownictwo (nadzór) – poza formalnym zawarciem umów – ma być ograniczone do wyznaczenia miejsc czy godzin pracy na obiektach. Należy więc odpowiedzieć na pytanie, czy będzie to stosunek pracy, czy też dopuszczalne jest powierzenie takiej pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Podstawa w przepisach

Stosunek pracy charakteryzuje się podporządkowaniem poleceniom zatrudniającego co do miejsca, czasu i sposobu wykonywania pracy. W takim układzie pracownik nie zobowiązuje się do wykonywania konkretnego zadania, lecz do stałego wypełniania określonego rodzaju pracy związanej z danym stanowiskiem, zawodem lub kwalifikacjami. Zgodnie bowiem z art. 22 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Zatrudnienie w tych warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Nie jest więc dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu ww. warunków wykonywania pracy.

Do tej kwestii odnosi się Sąd Najwyższy w uzasadnieniu postanowienia z 16 lipca 2014 r. (sygn. akt II PK 19/14). Akcentuje w nim, że: „Zatrudnienie może być wykonywane na podstawie stosunku cywilnoprawnego (np. umowy o dzieło, umowy-zlecenia, umowy o świadczenie usług, umowy agencyjnej, kontraktu menedżerskiego) lub stosunku pracy. Jeżeli w treści stosunku prawnego łączącego strony (ocenianego nie tylko przez treść umowy, ale przede wszystkim przez sposób jej wykonywania) przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy określone w art. 22 par. 1 k.p. [...], to mamy do czynienia z zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę umowy zawartej przez strony (art. 22 par. 11 k.p.)”.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • tyle(2018-02-08 22:44) Zgłoś naruszenie 10

    nieolictwo

    Odpowiedz
  • na swoim (2018-02-09 06:44) Zgłoś naruszenie 01

    Kiedy to strony i dający pracę w szczególności będą decydowali o sobie samodzielnie. Przecież nie ma obowiązku pracy u danego pracodawcy. To jest prywatna firma, nikt oprócz właściciela nie ponosi odpowiedzialności za nią. To jest ograniczenie najważniejszej swobody, niezależności. Swoja drogą umowa zlecenie to jedyna uczciwa forma zatrudnienia: pracujesz - zarabiasz, chorujesz -płaci ci zus ( tego Państwo nie lubi i dlatego tak bardzo rzekomo wspiera). itp. Drugi aspekt to samozatrudnienie- tylko korzyści - podatkowe ( dojazd do pracy -koszt), utrzymanie samochodu -koszt, ubezpieczenie - koszt, itp. Tylko czemu nikt tej prawdy nie głosi - bo jest niewygodna i tak na prawdę od 8-15 to jest aktualny szczyt marzeń. Zapraszam na swoje, jest 6.20 a jestem już w pracy , skończyłem o 22, Może taki pogląd , a także nigdy nie miałem dnia zwolnienia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane