statystyki

ZUS sprawdza, o kogo chodzi, i dopiero pobiera składki od bhp

autor: Paweł Ziółkowski05.10.2017, 09:26; Aktualizacja: 05.10.2017, 10:13
Dlatego też koszty [badań wstępnych - i innych - na jakie płatnik wysłał zleceniobiorcę – red.] będą stanowiły podstawę wymiaru składek zleceniobiorcy, chyba że nie zostałyby uznane za jego przychód uzyskiwany ze zlecenia, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego też koszty [badań wstępnych - i innych - na jakie płatnik wysłał zleceniobiorcę – red.] będą stanowiły podstawę wymiaru składek zleceniobiorcy, chyba że nie zostałyby uznane za jego przychód uzyskiwany ze zlecenia, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.źródło: ShutterStock

Zatrudnionych na etacie zwalnia z daniny od badań lekarskich, ale wykonujących zlecenia już nie. To błędna praktyka, ponieważ takie rozróżnienie nie ma żadnych podstaw prawnych.

Przepisy są jasne. W myśl par. 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z podstawy wymiaru składek wyłączona jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia. To samo dotyczy m.in. wartości otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.

Szeroki zakres zwolnienia powoduje, że w praktyce każde świadczenie bhp wolne jest od składek i to niezależnie od formy zatrudnienia. Jak się jednak okazuje, nie dla organu rentowego. Koszty badań z zakresu medycyny pracy (np. wstępnych), które traktuje się jak świadczenia rzeczowe, ZUS oskładkowuje w przypadku zleceniobiorców, ale jeśli dotyczą pracowników – składek już nie chce, bo jego zdaniem korzystają z wyłączenia określonego w rozporządzeniu. Dlaczego?

Dobrowolne, więc niewyłączone

W przypadku pracowników sprawa jest prosta – przepisy wprost określają zasady odbywania badań lekarskich. Z art. 229 kodeksu pracy (dalej: k.p.) wynika, że przy podejmowaniu pracy należy co do zasady odbyć badania wstępne, a potem okresowe i kontrolne (szczegóły z tym związane określa rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy). Tak jednoznaczne określenie zasad spowodowało, że w przypadku pracowników ZUS nie robi problemów – medycyna pracy to świadczenia BHP, a tym samym nie płaci się składek ubezpieczeniowych od wartości świadczenia. Niestety takie podejście dotyczy wyłącznie pracowników.

Art. 304 k.p.

Par. 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.

Art. 207 par. 2 k.p.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2017-10-05 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Nadtępny średniowieczny rycerz, czy lizi...pa? Czy tak trudno zauważyć że jest 21-szy wiek i daniny już nie maa są opłaty składki i podatki. Obudź się rycerzu.

    Odpowiedz
  • Lexio(2017-10-15 01:01) Zgłoś naruszenie 00

    Co znaczy "nadtępny"? Czyżby określało to stan umysłu Kpiarza?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane