statystyki

Alimenty później, ale 500 plus od miesiąca złożenia wniosku

autor: Michalina Topolewska29.01.2018, 17:00
500 PLUS

Tak wynika z interpretacji przedstawionej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).źródło: ShutterStock

Jeśli osoba samotnie wychowująca dziecko dostarczy dokument potwierdzający prawo do alimentów w wyznaczonym przez gminę terminie, to świadczenia będzie miała ustalone od miesiąca złożenia wniosku. Stanie się tak nawet wtedy, gdy alimenty zostaną przyznane z datą późniejszą.

Tak wynika z interpretacji przedstawionej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Dotyczy ona art. 19 ust. 4 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm.). Określa on sposób postępowania gminy, w sytuacji gdy osoba deklarująca samotną opiekę nad dzieckiem nie miała w momencie składania wniosku o 500 plus na nowy okres świadczeniowy ustalonych alimentów. Zgodnie z przepisem samorząd przyjmował wniosek i wyznaczał takiemu opiekunowi trzymiesięczny termin na dostarczenie tytułu wykonawczego potwierdzającego prawo do alimentów, np. wyroku sądu czy aktu notarialnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.

Jednocześnie, jeśli rodzic dostarczył taki dokument, uzyskiwał gwarancję, że świadczenia zostaną przyznane (czyli wypłacone z wyrównaniem) od miesiąca złożenia wniosku, o ile są spełnione pozostałe warunki do jego otrzymywania.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane