statystyki

Alimenty później, ale 500 plus od miesiąca złożenia wniosku

autor: Michalina Topolewska29.01.2018, 17:00
500 PLUS

Tak wynika z interpretacji przedstawionej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).źródło: ShutterStock

Jeśli osoba samotnie wychowująca dziecko dostarczy dokument potwierdzający prawo do alimentów w wyznaczonym przez gminę terminie, to świadczenia będzie miała ustalone od miesiąca złożenia wniosku. Stanie się tak nawet wtedy, gdy alimenty zostaną przyznane z datą późniejszą.

Tak wynika z interpretacji przedstawionej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Dotyczy ona art. 19 ust. 4 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm.). Określa on sposób postępowania gminy, w sytuacji gdy osoba deklarująca samotną opiekę nad dzieckiem nie miała w momencie składania wniosku o 500 plus na nowy okres świadczeniowy ustalonych alimentów. Zgodnie z przepisem samorząd przyjmował wniosek i wyznaczał takiemu opiekunowi trzymiesięczny termin na dostarczenie tytułu wykonawczego potwierdzającego prawo do alimentów, np. wyroku sądu czy aktu notarialnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.

Jednocześnie, jeśli rodzic dostarczył taki dokument, uzyskiwał gwarancję, że świadczenia zostaną przyznane (czyli wypłacone z wyrównaniem) od miesiąca złożenia wniosku, o ile są spełnione pozostałe warunki do jego otrzymywania.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane