statystyki

Program 500 plus: Nie ma niższego świadczenia z powodu śmierci dziecka

autor: Michalina Topolewska06.02.2018, 17:00
Jeśli rozwiedzeni, żyjący w separacji lub rozłączeniu rodzice zajmują się małoletnim w porównywalnych i powtarzających się okresach czasu, to wówczas świadczenie wychowawcze jest wypłacane każdemu z nich w połowie jego wysokości.

Jeśli rozwiedzeni, żyjący w separacji lub rozłączeniu rodzice zajmują się małoletnim w porównywalnych i powtarzających się okresach czasu, to wówczas świadczenie wychowawcze jest wypłacane każdemu z nich w połowie jego wysokości.źródło: ShutterStock

W przypadku zgonu dziecka gmina nie może żądać zwrotu wsparcia wypłacanego w ramach programu 500 plus za okres od dnia zgonu do końca miesiąca, w którym on nastąpił.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Bartosza Marczuka, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej na interpelację poseł Urszuli Pasławskiej (nr 18264). Przedstawiła w niej sytuację rodzica zmarłego dziecka, który został wezwany przez gminę do oddania przyznanego świadczenia za ten miesiąc – proporcjonalnie za te dni, które nastąpiły po dacie śmierci potomka. Zdaniem poseł opiekun nie powinien być po zaistnieniu takiego zdarzenia zmuszany do zwrotu środków (wraz z odsetkami). W związku z tym zwróciła się do resortu rodziny z pytaniem, czy zamierza w tym zakresie zmienić przepisy.

Okazuje się jednak, że nie ma takiej potrzeby, bo postępowanie samorządu w tej sprawie było nieprawidłowe. Wiceminister Marczuk przypomina, że zgodnie z ustawą z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm.) świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu lub prawnemu dziecka w wysokości 500 zł miesięcznie do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia. Jednocześnie w art. 5 ust. 2 i 2a przewidziane są trzy przypadki, gdy pomoc finansowa za dany miesiąc należy się w kwocie niższej niż 500 zł.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • coście, s... uczynili z tą krainą(2018-02-07 06:27) Zgłoś naruszenie 00

    Squwesyny, nie dość, że rodzicom dziecko zmarło, to jeszcze trzeba im zabrać 100 zł.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane