statystyki

Program 500 plus: Nie ma niższego świadczenia z powodu śmierci dziecka

autor: Michalina Topolewska06.02.2018, 17:00
Jeśli rozwiedzeni, żyjący w separacji lub rozłączeniu rodzice zajmują się małoletnim w porównywalnych i powtarzających się okresach czasu, to wówczas świadczenie wychowawcze jest wypłacane każdemu z nich w połowie jego wysokości.

Jeśli rozwiedzeni, żyjący w separacji lub rozłączeniu rodzice zajmują się małoletnim w porównywalnych i powtarzających się okresach czasu, to wówczas świadczenie wychowawcze jest wypłacane każdemu z nich w połowie jego wysokości.źródło: ShutterStock

W przypadku zgonu dziecka gmina nie może żądać zwrotu wsparcia wypłacanego w ramach programu 500 plus za okres od dnia zgonu do końca miesiąca, w którym on nastąpił.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Bartosza Marczuka, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej na interpelację poseł Urszuli Pasławskiej (nr 18264). Przedstawiła w niej sytuację rodzica zmarłego dziecka, który został wezwany przez gminę do oddania przyznanego świadczenia za ten miesiąc – proporcjonalnie za te dni, które nastąpiły po dacie śmierci potomka. Zdaniem poseł opiekun nie powinien być po zaistnieniu takiego zdarzenia zmuszany do zwrotu środków (wraz z odsetkami). W związku z tym zwróciła się do resortu rodziny z pytaniem, czy zamierza w tym zakresie zmienić przepisy.

Okazuje się jednak, że nie ma takiej potrzeby, bo postępowanie samorządu w tej sprawie było nieprawidłowe. Wiceminister Marczuk przypomina, że zgodnie z ustawą z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm.) świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu lub prawnemu dziecka w wysokości 500 zł miesięcznie do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia. Jednocześnie w art. 5 ust. 2 i 2a przewidziane są trzy przypadki, gdy pomoc finansowa za dany miesiąc należy się w kwocie niższej niż 500 zł.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • coście, s... uczynili z tą krainą(2018-02-07 06:27) Zgłoś naruszenie 00

    Squwesyny, nie dość, że rodzicom dziecko zmarło, to jeszcze trzeba im zabrać 100 zł.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane