statystyki

Podopieczni domów dziecka bez 500 plus

autor: Michalina Topolewska25.01.2018, 07:35; Aktualizacja: 25.01.2018, 09:00
Na zmianę przepisów nie ma szans.

Na zmianę przepisów nie ma szans.źródło: ShutterStock

Resort rodziny nie planuje rozszerzenia dostępu do dodatku wychowawczego o dzieci przebywające w instytucjonalnych formach pieczy zastępczej. Samorządy nie kryją rozczarowania.

Problem został (z inicjatywy Związku Powiatów Polskich) poruszony podczas ostatniego posiedzenia zespołu ds. zdrowia i polityki społecznej. Działa ona w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Obecnie jest tak, że dodatek wychowawczy, który jest odpowiednikiem 500 plus przysługującego rodzinom biologicznym, jest wypłacany rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Nie jest natomiast przyznawany, gdy dzieci przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Jedyny wyjątek od tej reguły ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697 ze zm.) przewiduje w przypadku placówek typu rodzinnego.

Takie rozwiązanie budzi jednak sprzeciw ze strony powiatów. Na posiedzeniu zespołu KWRiST przedstawiono stanowisko, jakie w tej sprawie podjęła rada powiatu rawskiego. Wskazano w nim, że pozbawienie nieletnich umieszczonych w domach dziecka prawa do dodatku wychowawczego prowadzi do ich dyskryminacji i nierównego traktowania. Dzieci te często są sierotami lub pochodzą z ubogich rodzin i nie mogą liczyć na wsparcie, a jednocześnie nie mogą korzystać z pomocy, jaką uzyskują znajdujący się w podobnej sytuacji wychowankowie rodzin zastępczych. Dlatego objęcie również ich programem 500 plus mogłoby być instrumentem wyrównania szans w dostępie do edukacji, kultury czy służyć podniesieniu jakości ich życia.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane