statystyki

Podopieczni domów dziecka bez 500 plus

autor: Michalina Topolewska25.01.2018, 07:35; Aktualizacja: 25.01.2018, 09:00
Na zmianę przepisów nie ma szans.

Na zmianę przepisów nie ma szans.źródło: ShutterStock

Resort rodziny nie planuje rozszerzenia dostępu do dodatku wychowawczego o dzieci przebywające w instytucjonalnych formach pieczy zastępczej. Samorządy nie kryją rozczarowania.

Problem został (z inicjatywy Związku Powiatów Polskich) poruszony podczas ostatniego posiedzenia zespołu ds. zdrowia i polityki społecznej. Działa ona w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Obecnie jest tak, że dodatek wychowawczy, który jest odpowiednikiem 500 plus przysługującego rodzinom biologicznym, jest wypłacany rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Nie jest natomiast przyznawany, gdy dzieci przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Jedyny wyjątek od tej reguły ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697 ze zm.) przewiduje w przypadku placówek typu rodzinnego.

Takie rozwiązanie budzi jednak sprzeciw ze strony powiatów. Na posiedzeniu zespołu KWRiST przedstawiono stanowisko, jakie w tej sprawie podjęła rada powiatu rawskiego. Wskazano w nim, że pozbawienie nieletnich umieszczonych w domach dziecka prawa do dodatku wychowawczego prowadzi do ich dyskryminacji i nierównego traktowania. Dzieci te często są sierotami lub pochodzą z ubogich rodzin i nie mogą liczyć na wsparcie, a jednocześnie nie mogą korzystać z pomocy, jaką uzyskują znajdujący się w podobnej sytuacji wychowankowie rodzin zastępczych. Dlatego objęcie również ich programem 500 plus mogłoby być instrumentem wyrównania szans w dostępie do edukacji, kultury czy służyć podniesieniu jakości ich życia.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane