statystyki

Profesjonaliści zajmą się procesem rehabilitacji i przywracaniem niepełnosprawnych do aktywności zawodowej

autor: Paulina Szewioła21.12.2017, 18:00
Studia będą trwać 12 miesięcy, mają ruszyć już w przyszłym roku. Miejsc nie będzie jednak zbyt wiele.

Studia będą trwać 12 miesięcy, mają ruszyć już w przyszłym roku. Miejsc nie będzie jednak zbyt wiele.źródło: ShutterStock

Wiele spośród niepracujących osób niepełnosprawnych powinno powrócić do aktywności zawodowej. Pomogły im w tym kompleksowy system wsparcia.

Według danych z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za II kwartał 2017 r., spośród 1705 tys. niepełnosprawnych osób (tj. posiadających odpowiednie orzeczenie) w wieku produkcyjnym aż 70,4 proc. było biernych zawodowo. Tylko 27,2 proc. pracowało, a pozostałe 2,4 proc. posiadało status osoby bezrobotnej. I to pomimo wzrostu wydatków publicznych na aktywizację tej grupy.

– Istnieje pilna potrzeba utworzenia systemu kompleksowej rehabilitacji, który ułatwiłby powrót osobom niepełnosprawnym do pracy – mówi prof. Anna Wilmowska-Pietruszyńska, specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego. Jej zdaniem większość z tych osób przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji mogłaby powrócić na rynek.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Adrian(2017-12-22 21:37) Zgłoś naruszenie 00

    W taki sposób, że celowo zanik mięśni wykreślono z uznania jednostki, jako chorobową? Wg wykazu NFZ choroba zanik mięśni nie posiada "okodowania" służącego do przyznania jakiejkolwiek rehabilitacji. Czyżby legislacja uznała, że ta jednostka chorobowa i tak nie nadawała się do rehabilitacji? Od 6 lat nie moge doczekać się skierowania do sanatorium, bo NFZ nie posiada takiej jednostki przeznaczonej do rehabilitacji/ przywracania do przydatności. Państwo samo nam funduje rentopobieranie i brak możliwości rehabilitacji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane