statystyki

Jaki zasiłek dla osoby przechodzącej z etatu na działalność gospodarczą

autor: Izabela Nowacka16.11.2017, 09:20; Aktualizacja: 16.11.2017, 10:05
Prawo do zasiłku przysługuje także wówczas, gdy nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu

Prawo do zasiłku przysługuje także wówczas, gdy nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułuźródło: ShutterStock

Osoba jako pracownik była zatrudniona przez kilka lat i umowę o pracę rozwiązała 31 października 2017 r. Jeszcze w trakcie zatrudnienia stała się niezdolna do pracy (od 19 października) i choruje do 19 listopada. Jako pracownik zarabiała 3400 zł miesięcznie.

Równocześnie prowadzi własną działalność gospodarczą. Jednak do końca października nie podlegała z tytułu tej działalności ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Przystąpiła do tego ostatniego ubezpieczenia dobrowolnie dopiero od 8 listopada, po zakończeniu pracy na etacie. Obowiązuje ją najniższa podstawa dla przedsiębiorców, tj. 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, jednak zamierza opłacać składki od podstawy wyższej. Za listopad wykaże podstawę w wysokości 3000 zł. Jak przedstawia się jej sytuacja w zakresie prawa do zasiłku chorobowego? Od jakiej podstawy ZUS ustali wysokość tego zasiłku?

ODPOWIEDŹ

Za okres od 19 do 31 października osobie przysługiwał zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia. Natomiast za okres od 1 do 7 listopada, czyli już po ustaniu stosunku pracy, nie nabyła ona prawa do zasiłku chorobowego, gdyż kontynuuje działalność zarobkową. Ponieważ niezdolność do pracy powstała w czasie ubezpieczenia chorobowego, któremu ubezpieczony podlegał jako pracownik i trwa nieprzerwanie nadal, ma on prawo do zasiłku chorobowego z tytułu objęcia ubezpieczeniem chorobowym jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, tj. za okres od 8 do 19 listopada (12 dni). Okres zatrudnienia podlega wliczeniu do okresu ubezpieczenia, od którego uzależnione jest prawo do zasiłku chorobowego, z uwagi na to, że przerwa w ubezpieczeniu chorobowym nie była dłuższa niż 30 dni.

Okres wyczekiwania

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Jednak zarówno osoby podlegające temu ubezpieczeniu obligatoryjnie, jak i na swój wniosek nie zawsze otrzymają zasiłek od razu, od pierwszego dnia powstania niedyspozycji zdrowotnej. Trzeba bowiem przez określony czas podlegać temu ubezpieczeniu i zapracować sobie na świadczenie. Jak bowiem stanowi art. 4 ustawy zasiłkowej, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Maciej(2018-04-28 23:02) Zgłoś naruszenie 00

    W art 48 nie ma informacji "po jej uzupełnieniu do pełnej miesięcznej kwoty, którą ubezpieczony uzyskałby za pełny miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane