statystyki

Jaki zasiłek dla osoby przechodzącej z etatu na działalność gospodarczą

autor: Izabela Nowacka16.11.2017, 09:20; Aktualizacja: 16.11.2017, 10:05
Prawo do zasiłku przysługuje także wówczas, gdy nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu

Prawo do zasiłku przysługuje także wówczas, gdy nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułuźródło: ShutterStock

Osoba jako pracownik była zatrudniona przez kilka lat i umowę o pracę rozwiązała 31 października 2017 r. Jeszcze w trakcie zatrudnienia stała się niezdolna do pracy (od 19 października) i choruje do 19 listopada. Jako pracownik zarabiała 3400 zł miesięcznie.

Równocześnie prowadzi własną działalność gospodarczą. Jednak do końca października nie podlegała z tytułu tej działalności ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Przystąpiła do tego ostatniego ubezpieczenia dobrowolnie dopiero od 8 listopada, po zakończeniu pracy na etacie. Obowiązuje ją najniższa podstawa dla przedsiębiorców, tj. 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, jednak zamierza opłacać składki od podstawy wyższej. Za listopad wykaże podstawę w wysokości 3000 zł. Jak przedstawia się jej sytuacja w zakresie prawa do zasiłku chorobowego? Od jakiej podstawy ZUS ustali wysokość tego zasiłku?

ODPOWIEDŹ

Za okres od 19 do 31 października osobie przysługiwał zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia. Natomiast za okres od 1 do 7 listopada, czyli już po ustaniu stosunku pracy, nie nabyła ona prawa do zasiłku chorobowego, gdyż kontynuuje działalność zarobkową. Ponieważ niezdolność do pracy powstała w czasie ubezpieczenia chorobowego, któremu ubezpieczony podlegał jako pracownik i trwa nieprzerwanie nadal, ma on prawo do zasiłku chorobowego z tytułu objęcia ubezpieczeniem chorobowym jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, tj. za okres od 8 do 19 listopada (12 dni). Okres zatrudnienia podlega wliczeniu do okresu ubezpieczenia, od którego uzależnione jest prawo do zasiłku chorobowego, z uwagi na to, że przerwa w ubezpieczeniu chorobowym nie była dłuższa niż 30 dni.

Okres wyczekiwania

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Jednak zarówno osoby podlegające temu ubezpieczeniu obligatoryjnie, jak i na swój wniosek nie zawsze otrzymają zasiłek od razu, od pierwszego dnia powstania niedyspozycji zdrowotnej. Trzeba bowiem przez określony czas podlegać temu ubezpieczeniu i zapracować sobie na świadczenie. Jak bowiem stanowi art. 4 ustawy zasiłkowej, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Maciej(2018-04-28 23:02) Zgłoś naruszenie 00

    W art 48 nie ma informacji "po jej uzupełnieniu do pełnej miesięcznej kwoty, którą ubezpieczony uzyskałby za pełny miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane