statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie do 1477 zł

autor: Michalina Topolewska16.11.2017, 07:31; Aktualizacja: 16.11.2017, 08:14
Sytuację osób zajmujących się dorosłymi niepełnosprawnymi mogłaby poprawić realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r.

Sytuację osób zajmujących się dorosłymi niepełnosprawnymi mogłaby poprawić realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2018 r. rodzice zajmujący się niepełnosprawnym dzieckiem otrzymają wyższe o 71 zł wsparcie. Bez zmian pozostanie natomiast wysokość zasiłku dla osób mających pod opiekę dorosłego z dysfunkcją zdrowotną.

Nowa kwota świadczenia pielęgnacyjnego została podana w obwieszczeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 10 listopada 2017 r. (M.P. poz. 1014), zgodnie z przyjętym w przepisach sposobem waloryzowania jego kwoty. Artykuł 17 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1952) przewiduje bowiem, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest zwiększana o wskaźnik waloryzacji, którym jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, a jego kwota powinna być ogłaszana w Monitorze Polskim najpóźniej do 15 listopada danego roku. W związku z tym, że najniższa pensja w 2018 r. będzie wyższa o 5 proc. w porównaniu do br., to świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie z 1406 zł do 1477 zł miesięcznie. Teraz więc gminy będą musiały zmienić decyzje przyznające świadczenie, przy czym nastąpi to z urzędu, bez konieczności składania wniosków przez uprawnionych.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (12)

  • mm(2017-11-16 08:35) Zgłoś naruszenie 736

    a co z tymi którzy otrzymuja153 zł?od lat nie było podwyzszane w mops

    Odpowiedz
  • ???(2017-11-17 13:28) Zgłoś naruszenie 621

    Dlaczego opiekunowie dzieci lepiej są traktowanie od opiekunów osób dorosłych?! To nie jest zgodne z konstytucją, kiedy zostanie zrealizowany wyrok TK, który nakazał zrównanie świadczeń?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zenka(2017-11-17 05:51) Zgłoś naruszenie 623

    Świadczenie co roku trochę wzrasta a zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej jak był 520 zł tak nadal jest głodowy. Takie są to sprawiedliwe rządy PIS.

    Odpowiedz
  • Sebastian(2017-11-17 22:31) Zgłoś naruszenie 562

    A co z zasilkami pielegnacyjnymi przeciez maja je osoby chore nie zdrowe pielegnacyjne wynosi 153zl z mopsu kiedy wzrost bedzie bo to nawet na paczke lekow moich nie starcza

    Odpowiedz
  • xxxzl(2017-11-16 18:59) Zgłoś naruszenie 330

    Jawne kpiny.A sobie ile nagrody?

    Odpowiedz
  • Barbara(2017-11-20 08:22) Zgłoś naruszenie 214

    Dlaczego od marca siedzi w zamrażarce sejmowej projekt możliwości zamiany świadczenia emerytalnego najniższego 920 zl / na świadczenie opiekuńcze nad niepełnosprawnym dorosłym dzieckiem / 1477 zł/ przecież to jawna niesprawiedliwość dla osób które wypracowały emeryturę i są z tego powodu dyskryminowane

    Odpowiedz
  • IRMA(2017-12-18 21:18) Zgłoś naruszenie 162

    Taka jest sprawiedliwość Prawa i Sprawiedliwości-jedna matka opiekująca się niepełnosprawnym od urodzenia dzieckiem otrzymuje 1406 zł świadczenia pielęgnacyjnego i od nowego roku znowu jej dołożą do 1476zł ,a druga matka również opiekująca się od urodzenia niepełnosprawnym dzieckiem tylko 850zl emerytury którą sobie sama wypracowała ,że więcej nie dala rady sobie wypracować opiekując się cały czas niepełnosprawnym dzieckiem to jej sprawa i jej wina.Po co pracowała?Świadczenie pielęgnacyjne jej się nie należy ,wyrównanie różnicy między tymi świadczeniami również nie.Tak nasz rząd karze za pracę starsze matki które od 30tu,40tu lat opiekują sie swoim niepełnosprawnym potomstwem.Ciekawe czy jest taki drugi kraj na świecie w którym dyskryminuje się starsze matki niepełnosprawnych odmawiając im wszelkiej pomocy,faworyzując jednocześnie młode matki .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zasilek pielegnacyjny(2018-03-05 16:36) Zgłoś naruszenie 61

    Co z zasilkiem pielegnacyjnym od 12 lat 153 zlote kiedy na ma być wzrost słyszałam że w tym roku

    Odpowiedz