statystyki

RODO vs outsourcing: Nie wiadomo, kto będzie uzyskiwał zgody na biometrię

autor: Jakub Styczyński09.11.2017, 09:50; Aktualizacja: 22.02.2018, 14:45
Na administratorach danych osobowych pracowników ciążyć będzie obowiązek odpowiedniej ich ochrony.

Na administratorach danych osobowych pracowników ciążyć będzie obowiązek odpowiedniej ich ochrony.źródło: ShutterStock

Niewykluczone, że zlecający usługę będzie musiał sam pozyskać dane biometryczne osób u niego niezatrudnionych. Wygląda na to, że nowe prawo skomplikuje niejeden biznes.

14 października zakończyły się konsultacje publiczne w sprawie projektu ustawy o ochronie danych osobowych, który został przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC). A wraz z nim towarzyszącego mu projektu ustawy – przepisy wprowadzające ustawę o ochronie danych osobowych. Obie te regulacje mają na celu dostosowanie naszych krajowych aktów prawnych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych albo RODO).

Unijna regulacja ma być stosowana w państwach członkowskich już od 25 maja 2018 r. Do tego czasu u nas powinny też wejść w życie nowe przepisy ustawowe. I choć przewidują one m.in., że przetwarzanie danych biometrycznych pracowników będzie wyraźnie dopuszczalne, to zarazem narzucają konieczność ich odpowiedniej ochrony przez administratorów. I tu problem mogą mieć usługodawcy, którzy są podwykonawcami u kilkunastu różnych podmiotów – zwłaszcza ci realizujący usługi o charakterze outsourcingowym. Może bowiem się okazać, że staną przed koniecznością wyrażenia zgody na udostępnienie danych biometrycznych swoich pracowników podmiotom, które np. kontrolę dostępu do pomieszczeń i obiektów z wykorzystaniem tradycyjnych środków zastąpią czytnikami biometrycznymi. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, kto będzie administratorem danych biometrycznych wykonawców zlecenia i kto będzie brał za nie odpowiedzialność? A także, jakie ryzyko niesie ze sobą pozostawianie danych biometrycznych w wielu różnych miejscach?

RODO utrudni działalność firmom outsourcingowym. Nie wiadomo bowiem, kto po wejściu w życie nowych przepisów będzie zobowiązany do pobierania zgód na przetwarzanie danych biometrycznych od pracowników świadczących usługi w podmiotach trzecich.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane