statystyki

Agencjom rekrutacyjnym grożą kontrole i kary. Problemem przepisy o ochronie danych osobowych

autor: Urszula Mirowska-Łoskot01.06.2017, 16:00; Aktualizacja: 01.06.2017, 16:07
rekrutacja

Dane pracownika będzie można wykorzystywać tylko na podstawie jego dobrowolnego i świadomego wyrażenia woli na przetwarzanie danych osobowych w konkretnym celuźródło: ShutterStock

Firmy mają już niewiele czasu na dostosowanie się do unijnych wymogów w zakresie ochrony danych osobowych – alarmuje Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia. Te, które nie zdążą, muszą liczyć się z karami – do 20 mln euro.

– 25 maja 2018 r. wejdą w życie regulacje zwane RODO. Unia chce zwiększenia poziomu ochrony danych i ujednolicenia przepisów na jej terenie – przypomina Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, wiceprezes Work Service SA.

Agencje rekrutacyjne czy działy HR gromadzące i przetwarzające dane pracowników i kandydatów są też ich administratorami. Nowe regulacje nałożą i na nie więcej obowiązków. A rok na dostosowanie się do nowych przepisów to niewiele, biorąc pod uwagę skalę zmian.

– Wdrożenie rozporządzenia będzie się wiązało z koniecznością przeszkolenia kadry. Oraz sporymi wydatkami na informatyzację procesów gromadzenia i przetwarzania danych – zarówno w procesach rekrutacyjnych, jak i kadrowo-płacowych czy szkoleniowych – komentuje prezes SAZ.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

  • oszukany(2017-06-01 18:34) Zgłoś naruszenie 31

    Każdy trochę kumaty Polak,wie że takie pośrednictwo ,jest niczym innym jak okradaniem ludzi pracy najemnej,im więcej pośredników to woda mniej przejrzysta ,a w mętnej wodzie,drugim wrzodem ,są tak zwane firmy windykacyjne,malwersacje ,kombinację,pod ochroną prawa/ułomnego.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • oszukany(2017-06-02 13:50) Zgłoś naruszenie 10

    Szanowny/Miko/ proszę zejdż na ziemię,co dzień widzę tych zahukanych karierowiczów,nie mogą doprosić swego tysiąca od agencji.Zapewne jesteś z tych kombinatorów,mam siedemdziesiątkę ,i skale porównawczą jak ludzie zatrudnieni przez zakład,po prostu normalnie są traktowani,a jak Ci podesłani przez cwaniaków z agencji.Horror.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane