statystyki

Prawo rozwódki do renty rodzinnej uzależnione od alimentów

autor: Paulina Szewioła12.10.2017, 07:29; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:14
pieniądze

W niniejszej sprawie kobieta po rozwodzie nie zawierała porozumienia ze swoim byłym mężem w zakresie dobrowolnego realizowania obowiązku alimentacyjnego ani w formie pisemnej ani ustnej.źródło: ShutterStock

Sporadyczne dostarczanie pieniędzy na rzecz byłego małżonka nie może być uznane za wypełnianie obowiązku alimentacyjnego. A okazjonalna pomoc nie wpływa na przyznanie świadczeń po zmarłym.

Sprawa dotyczy rozwódki, która po śmierci swojego byłego męża wystąpiła do ZUS z wnioskiem o przyznanie jej renty rodzinnej. Zakład odmówił jej prawa do tego świadczenia. W uzasadnieniu wskazał, że wnioskodawczyni nie pozostawała ze zmarłym mężem w dniu jego śmierci we wspólności ustawowej ani nie miała prawa do alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową.

Problem w tym, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 maja 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 683) uznał art. 70 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1383), który miał zastosowanie w niniejszej sprawie, za niekonstytucyjny. Zgodnie z tym orzeczeniem wymieniony przepis stracił moc obowiązującą w zakresie, w jakim uprawnienie małżonki rozwiedzionej do uzyskania renty rodzinnej uzależnia od wymogu posiadania w dniu śmierci męża prawa do alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sadową. W uzasadnieniu orzeczenia TK wskazał, iż nie znalazł argumentów przemawiających za pozbawieniem prawa do tego świadczenia osób rozwiedzionych, które miały prawo do alimentów, ale nie występowały na drogę sądową w celu ich ustalenia.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane