statystyki

Prawo rozwódki do renty rodzinnej uzależnione od alimentów

autor: Paulina Szewioła12.10.2017, 07:29; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:14
pieniądze

W niniejszej sprawie kobieta po rozwodzie nie zawierała porozumienia ze swoim byłym mężem w zakresie dobrowolnego realizowania obowiązku alimentacyjnego ani w formie pisemnej ani ustnej.źródło: ShutterStock

Sporadyczne dostarczanie pieniędzy na rzecz byłego małżonka nie może być uznane za wypełnianie obowiązku alimentacyjnego. A okazjonalna pomoc nie wpływa na przyznanie świadczeń po zmarłym.

Sprawa dotyczy rozwódki, która po śmierci swojego byłego męża wystąpiła do ZUS z wnioskiem o przyznanie jej renty rodzinnej. Zakład odmówił jej prawa do tego świadczenia. W uzasadnieniu wskazał, że wnioskodawczyni nie pozostawała ze zmarłym mężem w dniu jego śmierci we wspólności ustawowej ani nie miała prawa do alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową.

Problem w tym, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 maja 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 683) uznał art. 70 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1383), który miał zastosowanie w niniejszej sprawie, za niekonstytucyjny. Zgodnie z tym orzeczeniem wymieniony przepis stracił moc obowiązującą w zakresie, w jakim uprawnienie małżonki rozwiedzionej do uzyskania renty rodzinnej uzależnia od wymogu posiadania w dniu śmierci męża prawa do alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sadową. W uzasadnieniu orzeczenia TK wskazał, iż nie znalazł argumentów przemawiających za pozbawieniem prawa do tego świadczenia osób rozwiedzionych, które miały prawo do alimentów, ale nie występowały na drogę sądową w celu ich ustalenia.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane