statystyki

Rozwiedziony nie dostanie renty rodzinnej, jeżeli jest winny rozkładowi małżeństwa

autor: Michał Culepa30.05.2017, 07:16; Aktualizacja: 30.05.2017, 07:57
pieniądze

Choć przesłanki do uzyskania renty rodzinnej są dziś szersze, to nadal konieczne jest prawo do alimentów.źródło: ShutterStock

Małżonek, z którego wyłącznej winy doszło do rozwodu, nie może uzyskać prawa do alimentów na podstawie umowy, nawet dorozumianej, a przez to nie może ubiegać się o świadczenie po zmarłym byłym współmałżonku.

Zofia P. starała się o uzyskanie renty rodzinnej po zmarłym w grudniu 2009 r. mężu. Problem polegał jednak na tym, że była ona rozwiedziona już od 1997 r. Nastąpił on z jej wyłącznej winy (zdrada małżeńska).

Mimo rozwodu Zofia P. i jej były mąż nadal prowadzili wspólne gospodarstwo, wychowywali dzieci, a były mąż łożył także na utrzymanie Zofii P. Po kilkunastu latach planowali nawet ponownie zawrzeć związek małżeński, ale z powodu śmierci mężczyzny nie doszło do tego.

Starania Zofii P. o rentę rodzinną po byłym mężu zakończyły się fiaskiem – ZUS wydał decyzję odmowną, gdyż małżeństwo w chwili śmierci pana P. już nie istniało, a kobieta nie miała alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową. Zgodnie bowiem z art. 70 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła 50 lat lub była niezdolna do pracy albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, oraz miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • 1-2(2017-05-31 23:46) Zgłoś naruszenie 20

    W obecnych ciężkich czasach dla kobiety lepiej jest gdy nie zawiera związku małżeńskiego i sama wychowuje dziecko.Wówczas liczy tylko na siebie a starość będzie miała taką, jaką sobie wypracuje. I prawie zawsze będzie to lepsza emerytura niż ta z małżeństwa. I jeszcze będzie miała świadomość godnie przeżytego życia.Małżeństwo to nie jest normalne życie. To oszukańczy układ.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane