statystyki

Rozwiedziony nie dostanie renty rodzinnej, jeżeli jest winny rozkładowi małżeństwa

autor: Michał Culepa30.05.2017, 07:16; Aktualizacja: 30.05.2017, 07:57
pieniądze

Choć przesłanki do uzyskania renty rodzinnej są dziś szersze, to nadal konieczne jest prawo do alimentów.źródło: ShutterStock

Małżonek, z którego wyłącznej winy doszło do rozwodu, nie może uzyskać prawa do alimentów na podstawie umowy, nawet dorozumianej, a przez to nie może ubiegać się o świadczenie po zmarłym byłym współmałżonku.

Zofia P. starała się o uzyskanie renty rodzinnej po zmarłym w grudniu 2009 r. mężu. Problem polegał jednak na tym, że była ona rozwiedziona już od 1997 r. Nastąpił on z jej wyłącznej winy (zdrada małżeńska).

Mimo rozwodu Zofia P. i jej były mąż nadal prowadzili wspólne gospodarstwo, wychowywali dzieci, a były mąż łożył także na utrzymanie Zofii P. Po kilkunastu latach planowali nawet ponownie zawrzeć związek małżeński, ale z powodu śmierci mężczyzny nie doszło do tego.

Starania Zofii P. o rentę rodzinną po byłym mężu zakończyły się fiaskiem – ZUS wydał decyzję odmowną, gdyż małżeństwo w chwili śmierci pana P. już nie istniało, a kobieta nie miała alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową. Zgodnie bowiem z art. 70 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła 50 lat lub była niezdolna do pracy albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, oraz miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • 1-2(2017-05-31 23:46) Zgłoś naruszenie 20

    W obecnych ciężkich czasach dla kobiety lepiej jest gdy nie zawiera związku małżeńskiego i sama wychowuje dziecko.Wówczas liczy tylko na siebie a starość będzie miała taką, jaką sobie wypracuje. I prawie zawsze będzie to lepsza emerytura niż ta z małżeństwa. I jeszcze będzie miała świadomość godnie przeżytego życia.Małżeństwo to nie jest normalne życie. To oszukańczy układ.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane