statystyki

500 plus: Utrata unijnego stypendium jednak zmniejsza dochód

autor: Michalina Topolewska20.09.2017, 07:37; Aktualizacja: 20.09.2017, 08:27
Zaprzestanie pobierania stypendium stażowego z środków UE powinno być traktowane przez gminę jako utrata dochodu na takich samych zasadach, jak ma to miejsce wtedy, gdy dotyczy to stypendium finansowanego z środków krajowych.

Zaprzestanie pobierania stypendium stażowego z środków UE powinno być traktowane przez gminę jako utrata dochodu na takich samych zasadach, jak ma to miejsce wtedy, gdy dotyczy to stypendium finansowanego z środków krajowych.źródło: ShutterStock

Niezależnie od tego, jaka instytucja wypłaca świadczenie należne za staż oraz czy osoba je pobierająca jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy (PUP), to pieniądze z tego tytułu są traktowane jako dochód przy ubieganiu się o 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinie.

Tak wynika z wyjaśnienia przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w związku ze zmianą przepisów przy wnioskowaniu o finansowe wsparcie na nowy okres świadczeniowy. Do 1 sierpnia br. było bowiem tak, że stypendia stażowe wypłacane bezrobotnym, które są finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a nie Funduszu Pracy, nie były umieszczone w katalogu dochodów nieopodatkowanych, wymienionym w art. 3 pkt 1 lit. c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518 ze zm.), mającym zastosowanie również w przypadku świadczeń wychowawczych oraz z Funduszu Alimentacyjnego (FA). W konsekwencji na potrzeby przyznawania tych świadczeń nie były traktowane jako dochód i tym samym nie wliczały się do kryterium, od którego zależy uzyskanie pieniędzy na dzieci.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane