statystyki

Program 500+ bez rażących błędów. Gminy mają problem z dochodem rodziny przy świadczeniu na pierwsze dziecko

autor: Michalina Topolewska13.09.2017, 07:29; Aktualizacja: 13.09.2017, 09:13
Gminy miały też problemy z prawidłowym ustaleniem, na jaki czas 500 zł na dziecko ma przysługiwać.

Gminy miały też problemy z prawidłowym ustaleniem, na jaki czas 500 zł na dziecko ma przysługiwać.źródło: ShutterStock

Gminy mają problemy z prawidłowym obliczeniem dochodu rodziny przy przyznawaniu świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko w rodzinie. Zdarzają się też nieterminowo wydane decyzje.

Tak wynika z kontroli przeprowadzanych w tym roku przez wojewodów. Sprawdzają oni, jak samorządy realizują zadania nałożone na nie przez ustawę z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.) w trwającym okresie świadczeniowym. Wprawdzie kontrole nie wykazały rażących nieprawidłowości, ale nie oznacza to, że gminy nie ustrzegły się uchybień i błędów. W wielu przypadkach dotyczyły one niewłaściwego przeliczenia dochodów osiąganych przez członków rodziny, na podstawie czego weryfikowane jest spełnianie kryterium dochodowego do uzyskania 500 zł na pierwsze dziecko. Nieprawidłowości z tym związane zostały stwierdzone m.in. w woj. mazowieckim, małopolskim, zachodniopomorskim i podkarpackim.

– Błędy dotyczyły np. sposobu obliczania dochodu w sytuacji otrzymywania świadczenia rodzicielskiego – mówi Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego.

Z kolei w woj. warmińsko-mazurskim jedna z gmin nie uwzględniła kosztów uzyskania przychodu, co spowodowało odmowę przyznania świadczenia wychowawczego.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2017-09-13 15:17) Zgłoś naruszenie 20

    bawiam się ,że 500+ rozdano kosztem ludzi spracowanych od 15r zycia, że rozdano kosztem tych co pracowali także dodatkowo w soboty i święta ponad-ustawowo jak to praktykowano za komuny oraz w szkodliwych i nieb warunkach pracy ukradzionych wstecznie Ustawą POmostową . Ci pracownicy zamiast po 40 latach pracy iść na emerytury jak obiecał Piotr Duda mają obecnie wydłużony wiek pracy z 60 na 65 r zycia i zamiennie obiecano Im kompensaty ale jeżeli dożyją! Podstawa prawna:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656 z póz zmianami. Czy uczciwiej jest rozdawać 500+ ,czy sprawiedliwiej jest może najpierw spłacić najdłużej zatrudnianych którzy niewątpliwie na te pieniądze zapracowali?a może zamiast wynagrodzenia za prace będziemy rozdawać ubogim te pieniądze ,wszak pomaganie ubogim to tez chwalebne ,szczególnie tym co nigdy nie chcieli pracować ,Oni tez przecież są ubodzy! Ale czy to było by uczciwe?

    Odpowiedz
  • telimena(2017-09-15 14:30) Zgłoś naruszenie 20

    Teoretycznie rząd nie popiera związków bez ślubu ale praktycznie ten program jest stworzony właśnie dla takich par. Młode malżeństwo po ślubie zwykle z kredytem liczy niewielkie pieniądze czy stać je na dziecko. Nawet jak stać to na pierwsze dziecko dodatku nie dostanie. Natomiast para bez ślubu dostanie. Pani nie będzie pracować , powie że jest samotną matką, dostanie nie tylko 500+ ale i alimenty i dodatki z MOPS na czynsz, zapomogi itp. Idea programu jest sluszna ale kryteria przyznawania absolutnie bez sensu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane