statystyki

Czas pracy pracowników. Trzy pytania i odpowiedzi

autor: Łukasz Prasołek10.09.2017, 13:00
zegar, czas

Jak obliczyć wynagrodzenie za nadgodziny dobowe, jeśli w trakcie miesiąca kalendarzowego dochodzi do zmiany stawki osobistego zaszeregowania pracownika?źródło: ShutterStock

Czy pracodawca może jednostronnie cofnąć zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy pracownika wprowadzony zgodnie z art. 142 k.p.? Czy też musi to zostać uzgodnione z pracownikiem?

Stanowisko resortu rodziny, pracy i polityki społecznej z 4 sierpnia 2017 r.

PYTANIE DGP: Czy pracodawca może jednostronnie cofnąć zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy pracownika wprowadzony zgodnie z art. 142 k.p.? Czy też musi to zostać uzgodnione z pracownikiem?

ODPOWIEDŹ MRPIPS: Przepisy art. 142 kodeksu pracy przewidują możliwość ustalenia przez pracodawcę konkretnemu pracownikowi (na jego wniosek) indywidualnego rozkładu czasu pracy, w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Jeżeli pracodawca, na wniosek pracownika (tj. w istocie w drodze zawartego przez strony porozumienia) ustalił mu indywidualny rozkład czasu pracy, to zmiana tak ustalonego rozkładu wymaga, w opinii Sądu Najwyższego, zawarcia porozumienia stron albo dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego (por. treść uzasadnienia do wyroku Sądu Najwyższego z 21 marca 2014 r., sygn. akt II PK 174/13, LEX nr 1455230).

PYTANIE DGP: Czy osoby, których dotyczy zakaz pracy w nadgodzinach, czyli kobiety w ciąży, rodzice dzieci do lat czterech oraz niepełnosprawni, mogą odpracować wyjście prywatne, zostając dłużej w pracy i przekraczając obowiązującą ich normę dobową?

ODPOWIEDŹ MRPIPS: Zgodnie z art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.) czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Norm tych nie stosuje się, zgodnie z art. 16 ustawy o rehabilitacji (...), do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Ast(2017-09-10 17:16) Zgłoś naruszenie 30

    Normy czasu pracy są w tym kraju nagminnie łamane. Szczególnie w związku z tzw. podróżami służbowymi. Przecież tam dochodzi do ordynarnego wykorzystywania prywatnego czasu pracowników. Łamanie przeciętnie 5-dniowej normy czasu pracy jest w zasadzie powszechne. Co więcej nie ma instytucji, która by tego pilnowała. Ostatnio firma wysłała mnie w delegację. Musiałem pracować z sobotami włącznie. Więc po co ten bełkot o normach czasu pracy? W tym kraju PIS-owskiej szczęśliwości one nie obowiązują.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-09-12 08:23) Zgłoś naruszenie 10

    Bzdura - w Polsce nie ma norm czasu pracy o czym wielokrotnie zwracałem uwagę w róznych pismach Ministerstwu Socjal i Gospodarki , także ,Urzędowi Prezydenta i Premierów. Wszak artykuł 155KP ze znaczkiem 3 "darmowe dyzury domowe"jest POwszechnie obowiązujący.!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane