Spółdzielnie będą mogły tworzyć konsorcja

autor: Michalina Topolewska30.08.2017, 07:07; Aktualizacja: 30.08.2017, 09:25

Trzy, a nie pięć osób wystarczy do tego, aby założyć spółdzielnię socjalną. Taka instytucja będzie też mogła liczyć na większe wsparcie finansowe ze środków Funduszu Pracy (FP).

Spółdzielnia socjalna jest szczególnym typem spółdzielni pracy, która wprawdzie prowadzi działalność gospodarczą, ale najważniejszym jej celem nie jest maksymalizowanie zysków, lecz reintegracja społeczna i zawodowa jej członków należących głównie do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Aby zwiększyć liczbę tych instytucji, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy z 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz.U. poz. 651 ze zm.), który zawiera wiele ułatwień i zachęt do ich zakładania. Został on przyjęty w trybie obiegowym przez rząd, a jedną ze zmian jest zmniejszenie wymagań dotyczących liczby osób potrzebnych do jej uruchomienia. Obecnie przepisy wymagają, aby było to co najmniej pięć osób (maksymalnie 50). Gdy nowelizacja wejdzie w życie, będą mogły być trzy, ale pod warunkiem że w ciągu 12 miesięcy ich liczba wzrośnie do pięciu. Nowelizacja umożliwia też założenie spółdzielni przez osoby, które nie są zagrożone wykluczeniem społecznym, o ile nie będzie ich więcej niż 70 proc. Dodatkowo taka instytucja będzie musiała świadczyć usługi związane z pomocą społeczną, wspieraniem osób niepełnosprawnych lub prowadzeniem żłobków czy przedszkoli.

Projekt przewiduje również, że spółdzielnie socjalne będą mogły łączyć się w konsorcja.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane