statystyki

Więcej podmiotów udzieli ulg we wpłatach na PFRON

autor: Michalina Topolewska13.06.2017, 19:00
Resort postanowił wprowadzić warunek sprawozdawczości spółdzielniom socjalnym.

Resort postanowił wprowadzić warunek sprawozdawczości spółdzielniom socjalnym.źródło: ShutterStock

Mimo zastrzeżeń zgłaszanych przez pracodawców Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej nie zrezygnowało ze zmiany przepisów, która umożliwi przyznawanie obniżeń w składce na rzecz PFRON spółdzielniom socjalnym, mającym mniej niż 25 pracowników.

Tak wynika z ostatniej wersji projektu nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych, która przewiduje modyfikację m.in. art. 22 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.). Na jego podstawie prawo do udzielania ulg we wpłatach na fundusz przysługuje pracodawcom, którzy zatrudniają minimum 25 podwładnych i osiągają 30 proc. wskaźnik osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub umiarkowanym, o ile mają jedno ze schorzeń specjalnych np. epilepsję lub chorobę psychiczną. Natomiast zgodnie z propozycją MRPiPS spółdzielnie socjalne mogłyby wystawiać informacje o obniżeniach niezależnie od liczby pracowników, a więc również wtedy, gdy mają poniżej 25 podwładnych.

To rozwiązanie spowodowało sprzeciw pracodawców, którzy wskazywali, że prowadzi ono do nierównego traktowania podmiotów uprawnionych do udzielania ulg, bo stawia łagodniejsze wymogi do spełnienia spółdzielniom socjalnym. Swoje wątpliwości w tym zakresie miał również PFRON. Zwrócił uwagę, że pracodawcy, którzy mają mniej niż 25 pracowników, nie mają obowiązku rejestracji w funduszu. Tym samym PFRON nie będzie miał wiedzy o strukturze zatrudnienia takiej spółdzielni, a przez to możliwości jej weryfikacji pod kątem posiadania prawa do udzielania obniżeń.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane