statystyki

GIODO sprawdzi bazy danych pracowników tymczasowych

autor: Karolina Topolska03.08.2017, 09:42; Aktualizacja: 03.08.2017, 10:16
nauka, praca, szkolenie, komputer

Jednym z pomysłów na ułatwienie pracy jest korzystanie przez agencje i pracodawców-użytkowników z internetowych baz danych tworzonych przez podmioty zewnętrzne, obejmujących informacje o pracownikach tymczasowych i pracodawcach, u których byli zatrudnieniźródło: ShutterStock

Wprowadzenie limitu zatrudnienia tymczasowego nie tylko przez agencję pracy, lecz także przez pracodawców użytkowników spowodowało u tych drugich lawinowy wzrost biurokracji. Muszą oni kontrolować, czy nie korzystali z pracy danej osoby więcej niż 18 w ciągu kolejnych 36 miesięcy oraz prowadzić i przechowywać ewidencję pracowników tymczasowych obejmującą informację o dacie rozpoczęcia i zakończenia przez nich pracy. Za naruszenie tych przepisów grożą kary.

 Od 1 czerwca limit zatrudnienia tymczasowego dotyczy już nie tylko – jak było do tej pory – agencji pracy tymczasowej, lecz także pracodawcy użytkownika. Agencja może skierować daną osobę do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika, a pracodawca użytkownik może korzystać z pracy takiej osoby (bez względu na liczbę pośredników), tylko przez 18 w ciągu 36 kolejnych miesięcy. Ponadto pracodawcy użytkownicy muszą prowadzić ewidencje osób wykonujących pracę tymczasową, obejmujące informacje o dacie rozpoczęcia i zakończenia przez nie pracy nawet przez okres 6 lat. Za naruszenie tych obowiązków zarówno agencjom, jak i pracodawcom użytkownikom grozi kara grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

Na rynku pojawiły się więc pomysły, jak ułatwić spełnianie nowych wymogów. Jednym z nich jest korzystanie przez agencje i pracodawców-użytkowników z internetowych baz danych tworzonych przez podmioty zewnętrzne, obejmujących informacje o pracownikach tymczasowych i pracodawcach, u których byli zatrudnieni. Tak działa m.in. platforma internetowa Jobel.pro. Przy czym baza danych dotycząca konkretnego pracownika tymczasowego jest dostępna dla wszystkich agencji, które uprzednio wskazał dany pracodawca użytkownik.

Zapytaliśmy więc generalnego inspektora ochrony danych osobowych, czy takie bazy danych są dopuszczalne na gruncie przepisów o ochronie danych osobowych. GIODO wskazuje, że obecnie brak pełnych i szczegółowych informacji dotyczących sposobu przetwarzania danych osobowych za pośrednictwem bliżej nieokreślonego systemu, którego usługi oferowane są za pośrednictwem strony internetowej https://jobel.pro . Przez to w chwili obecnej udzielenie rzetelnej i merytorycznej, a tym bardziej wiążącej odpowiedzi na zadane pytanie, nie jest możliwe. GIODO zapewnia jednak, że sprawę zbada z urzędu. Zaznacza przy tym, że konieczne jest ustalenie podstawy prawnej przetwarzania danych osobowych pracowników tymczasowych w internetowej bazie pracowników tymczasowych, a także tego, czy stworzenie takiego narzędzia informatycznego jest rzeczywiście niezbędne do osiągnięcia celu, jakim jest unikanie kar finansowych. Wątpliwości co do istnienia podstawy prawnej gromadzenia danych pracowników tymczasowych w tej formie mają również eksperci.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Tadek(2017-10-31 03:40) Zgłoś naruszenie 00

    a kim są "twórcy" tejże bazy ? kolejni chętni na haracz za wykonywanie pracy i dzialanie APT ? To jest rozbój w biały dzień proponowanie czegoś takiego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane