statystyki

Kontrola wstrzymuje miesięczny termin na dokonanie dyscyplinarki

autor: Michał Culepa12.06.2017, 08:00; Aktualizacja: 12.06.2017, 09:54
zwolnienie praca pracownik

Kluczową kwestią okazało się tu ustalenie, kiedy tak naprawdę pracodawca uzyskał informację o nieprawidłowościach, która doprowadziła do zakończenia umowyźródło: ShutterStock

 Anna M. była zatrudniona w firmie D., prowadzącej sieć punktów pobrań i laboratoriów analiz medycznych. W jednym z nich pracowała jako kierownik pracowni serologii, zajmującej się analizą i określaniem grup krwi. 23 listopada 2013 r. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przeprowadziło kontrolę, po której okazało się, że doszło do zamiany próbek i jeden z pacjentów otrzymał wyniki nie swojej krwi.

Za zamianę była odpowiedzialna Anna M. i to nie tylko jako kierownik, ale także jako osoba wykonująca bezpośrednio badanie laboratoryjne. Po tym incydencie spółka odsunęła ją od pracy serologa i przeniosła do innego działu firmy.

W grudniu 2013 r. i styczniu 2014 r. zostały przeprowadzone kolejne kontrole wewnętrzne, które znów ujawniły nieprawidłowości (zamiany próbek, błędy w oznaczeniach, nieprawidłowo prowadzona dokumentacja). W efekcie pod koniec stycznia 2014 r. kobietę zwolniono dyscyplinarnie z pracy, jako przyczynę podając wspomniane nieprawidłowości, a jako podstawę przyjęto ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych z art. 52 par. 1 pkt 1 k.p.

Sąd I instancji uznał zwolnienie dyscyplinarne za nieprawidłowe i zasądził odszkodowanie w kwocie 3-miesięcznego wynagrodzenia. Sąd II instancji utrzymał ten wyrok, ale uznał, że o ile istniały powody do zwolnienia, to pracodawca złożył stosowne oświadczenie woli zbyt późno. Zdaniem sądu pierwsza wiadomość o nieprawidłowościach pracodawca powziął już 23 listopada 2013 r., zaś zwolnienie nastąpiło dopiero pod koniec stycznia 2014 r. To oznaczało, jak uznał sąd, że został przekroczony miesięczny termin z art. 52 par. 2 k.p. Zgodnie z tym przepisem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane