statystyki

10 ważnych pytań o pracę tymczasową

autor: Anna Ochremiak10.06.2017, 14:00
szef pracodawca pracownik

10 ważnych pytań o pracę tymczasowąźródło: ShutterStock

Zatrudnienie w tej formie oznacza możliwość korzystania z wielu przywilejów kodeksu pracy i innych regulacji dotyczących etatowych pracowników. Czasem jednak trudno ustalić, kto z trzech stron układu agencja – pracownik – użytkownik odpowiada za konkretne zobowiązania.

1. Czy związki zablokują przyjęcie pracownika

Wiem, że mój zakład pracy planuje zatrudnić pracowników tymczasowych. Dowiedziałem się, że najpierw konieczne są konsultacje ze związkami zawodowymi. Czy mogą zablokować ten pomysł pracodawcy?

NIE

Nie. Pracodawca użytkownik, który szuka pracowników tymczasowych, zobowiązany jest jedynie do poinformowania organizacji związkowych działających w jego zakładzie pracy o takim zamiarze. Nie musi tego pomysłu konsultować ani zawierać porozumień w tej kwestii. Informacja powinna dotyczyć:

● rodzaju pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu,

● wymaganych kwalifikacji i umiejętności na tym stanowisku,

● przewidywanego okresu zatrudnienia,

● wymiaru czasu pracy,

● miejsca wykonywania pracy tymczasowej.

Podstawa prawna

Art. 9, art. 23 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 360 ze zm.).

Art. 24125a ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.).

2. Czy za pośrednictwo trzeba zapłacić

Chciałbym zgłosić swoją kandydaturę do agencji pracy tymczasowej. Obawiam się jednak, że będę musiał zapłacić za znalezienie pracy – wiem, że są takie praktyki. Czy muszę się liczyć z dużymi kosztami?

NIE

Agencja zatrudnienia nie ma prawa pobierać pieniędzy od osób, dla których poszukuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub którym udziela pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia. Jedynie wysyłając pracownika za granicę, agencja może pobrać niewielkie kwoty, które pokryją realnie poniesione przez nią koszty związane z:


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane