statystyki

Nowe zasady dotyczące zatrudniania i wynagradzania pracowników tymczasowych

autor: Anna Ochremiak08.06.2017, 10:09; Aktualizacja: 08.06.2017, 10:48
praca pracownik budowa

Od 1 czerwca 2017 nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowychźródło: ShutterStock

1 czerwca to ważna data dla pracowników tymczasowych. Od tego dnia obowiązują nowe zasady dotyczące m.in. ich zatrudniania i wynagradzania. Nie burzą one dotychczasowego stanu rzeczy, ale dają większą ochronę pensji, pozwalają na korzystanie z urlopów macierzyńskich, precyzują udzielanie dni wolnych, a także umożliwiają wybór sądu w razie konfliktu.

Cóż to jest praca tymczasowa? Ktoś powiedziałby, że każda praca jest tymczasowa, bo często się ją zmienia i łatwo ją stracić. Jednak nie chodzi o nietrwałość i niepewność zatrudnienia, ale o jego specyficzną formę, istniejącą w naszym, ale i w europejskim systemie prawa dotyczącego stosunków związanych z pracą.

Zatrudnienie tymczasowe (nazywane także leasingiem pracowniczym) polega na zaangażowaniu pracownika przez agencję pracy tymczasowej, a następnie oddelegowaniu go do zadań w innym zakładzie pracy. Inaczej mówiąc: zatrudniony w ten sposób pracuje u konkretnego przedsiębiorcy, ale to nie on mu płaci pensję, nie on opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie on płaci podatki. Te obowiązki spoczywają na agencji pracy tymczasowej. Merytorycznie jednak i operacyjnie pracownik podlega kierownictwu tego przedsiębiorstwa, któremu świadczy usługi. Zatrudnienie odbywa się na mocy dwóch umów: między agencją a potrzebującym pracownika przedsiębiorstwem i między agencją a pracownikiem.

Agencja pracy tymczasowej jest przedsiębiorstwem komercyjnym, którego działalność polega na wyszukiwaniu i rekrutowaniu pracowników o określonych kwalifikacjach, umiejętnościach i stawianiu ich do dyspozycji poszukujących siły roboczej zakładów pracy, ale też osób fizycznych prowadzących, a nawet nieprowadzących działalności gospodarczej. Agencją pracy tymczasowej może być – zgodnie z art. 3 kodeksu pracy – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej. Za znalezienie pracownika agencji płaci poszukujący przedsiębiorca, dla zatrudniającego się pracownika pośrednictwo agencji jest absolutnie bezpłatne.

Pracą tymczasową jest wykonywanie na rzecz konkretnego pracodawcy zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub takich, których stali pracownicy zatrudnieni w zakładzie nie są w stanie wykonać wcale albo w wyznaczonym terminie. Pracą tymczasową może być zastąpienie nieobecnego pracownika zatrudnionego w zakładzie na stałe albo zwiększenie mocy przerobowych w sytuacji spiętrzenia zamówień.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane