statystyki

Pomoc społeczna: Stypendia studenckie nie powinny być dochodem

autor: Michalina Topolewska05.04.2017, 07:36; Aktualizacja: 05.04.2017, 08:20
złoty, pieniądze

W ocenie RPO istotną kwestią budzącą zastrzeżenia osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej jest wliczanie do kryterium dochodowego zwłaszcza pomocy o charakterze motywacyjnym.źródło: ShutterStock

Sytuacja, w której pomoc materialna przysługująca uczniom nie jest brana pod uwagę przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej, a ta należna studentowi jest traktowana jako dochód, jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą równego traktowania.

Tak uważa dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który w związku z trafiającymi do niego skargami w tej sprawie skierował wystąpienie do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Co do zasady ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930 ze zm.) zakłada, że za dochód, który jest uwzględniany przy sprawdzaniu, czy spełniony jest próg do przyznania świadczeń, uznawany jest każdy przychód, bez względu na tytuł i źródło jego uzyskania. Jedyny wyjątek od tej zasady jest zawarty w art. 8 ust. 4, który określa zamknięty katalog dochodów, które nie liczą się do kryterium. Wśród nich jest wymieniona pomoc materialna o charakterze socjalnym lub motywacyjnym, przysługująca na podstawie ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.). Takie brzmienie art. 8 ust. 4 oznacza, że inne rodzaje stypendiów, w tym wsparcie wypłacane studentom, jest uznawane za dochód.

– Nie mamy w tym przypadku żadnego pola manewru, pozwalającego nam postępować tak samo w stosunku do uczniów i studentów. Potwierdza to również orzecznictwo sądów administracyjnych – mówi Anna Kwaśniewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane