statystyki

Pomoc społeczna: Stypendia studenckie nie powinny być dochodem

autor: Michalina Topolewska05.04.2017, 07:36; Aktualizacja: 05.04.2017, 08:20
złoty, pieniądze

W ocenie RPO istotną kwestią budzącą zastrzeżenia osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej jest wliczanie do kryterium dochodowego zwłaszcza pomocy o charakterze motywacyjnym.źródło: ShutterStock

Sytuacja, w której pomoc materialna przysługująca uczniom nie jest brana pod uwagę przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej, a ta należna studentowi jest traktowana jako dochód, jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą równego traktowania.

Tak uważa dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który w związku z trafiającymi do niego skargami w tej sprawie skierował wystąpienie do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Co do zasady ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930 ze zm.) zakłada, że za dochód, który jest uwzględniany przy sprawdzaniu, czy spełniony jest próg do przyznania świadczeń, uznawany jest każdy przychód, bez względu na tytuł i źródło jego uzyskania. Jedyny wyjątek od tej zasady jest zawarty w art. 8 ust. 4, który określa zamknięty katalog dochodów, które nie liczą się do kryterium. Wśród nich jest wymieniona pomoc materialna o charakterze socjalnym lub motywacyjnym, przysługująca na podstawie ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.). Takie brzmienie art. 8 ust. 4 oznacza, że inne rodzaje stypendiów, w tym wsparcie wypłacane studentom, jest uznawane za dochód.

– Nie mamy w tym przypadku żadnego pola manewru, pozwalającego nam postępować tak samo w stosunku do uczniów i studentów. Potwierdza to również orzecznictwo sądów administracyjnych – mówi Anna Kwaśniewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane