statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Jak ZUS ustanawia hipotekę na nieruchomościach dłużnika

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marcin Nagórek02.02.2017, 09:41; Aktualizacja: 02.02.2017, 09:50
ZUS

Dlaczego ubezpieczony nie musi składać do sądu wniosku o przywrócenie terminu?źródło: ShutterStock

● Na jakich zasadach ZUS ustanawia hipotekę na nieruchomościach dłużnika

● Do jakiego sądu wystąpić z żądaniem zapłaty odsetek od ZUS

● Czy odpowiedzialność spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy wobec ZUS może ulec ograniczeniu

● Dlaczego ubezpieczony nie musi składać do sądu wniosku o przywrócenie terminu

● Prowadzę niewielką firmę i mam dość duże zaległości składkowe. ZUS wpisał hipotekę przymusową na jednej z moich nieruchomości. Teraz chce wpisać na mieszkaniu własnościowym, a jest objęte wspólnością łączną majątkową. Czy ZUS może ustanowić hipotekę na dwóch nieruchomościach, skoro dług nie przekracza nawet 50 proc. wartości jednej z nich? Czy mogę zażądać zmniejszenia hipoteki?

Jak wynika z art. 26 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), dla zabezpieczenia należności z tytułu składek ZUS przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach dłużnika, w tym także stanowiąca przedmiot współwłasności łącznej dłużnika i jego małżonka. Podobna regulacja zawarta jest w art. 109 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wskazano tam, że wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika (hipoteka przymusowa). ZUS ma więc prawną możliwość ustanowienia hipoteki przymusowej na wszystkich nieruchomościach przedsiębiorcy i co do zasady niezależnie od wysokości należności z tytułu składek. Praktycznie może więc dojść do sytuacji, kiedy wysokość tych należności będzie zupełnie nieadekwatna do wartości obciążonej nieruchomości.

Ustawa o księgach wieczystych i hipotece przewiduje możliwość żądania zmniejszenia sumy hipoteki. Jeżeli zabezpieczenie hipoteczne jest nadmierne w ocenie dłużnika, może na podstawie art. 68 ust. 2 zdanie drugie tej ustawy żądać zmniejszenia sumy hipoteki. Jednak wierzyciel hipoteczny nie musi się zgodzić na obniżenie sumy hipoteki (tak: I. Heropolitańska, A. Drewicz-Tułodziecka, K. Hryćków-Mycka, „Ustawa o księgach wieczystych i hipotece” [w:] I. Heropolitańska, A. Drewicz-Tułodziecka, K. Hryćków-Mycka, P. Kuglarz, „Ustawa o księgach wieczystych i hipotece oraz przepisy związane. Komentarz” wyd. 3, Warszawa 2017). Nadmierność zabezpieczenia wystąpi, gdy suma hipoteczna przewyższa pozostałą do spłacenia kwotę należności głównej oraz zabezpieczonych hipoteką roszczeń o świadczenia uboczne. Taka sytuacja jednak nie występuje w opisywanej sytuacji.

Warto dodać, że zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego zawartym w uchwale z 10 października 2014 r., sygn. akt III CZP 28/14, decyzja ZUS ustalająca wysokość należności z tytułu składek może stanowić podstawę wpisu hipoteki przymusowej na nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego dłużnika oraz jego małżonka wyłącznie wtedy, gdy została doręczona obojgu małżonkom. 

Podstawa prawna


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane