statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Jak ZUS ustanawia hipotekę na nieruchomościach dłużnika

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marcin Nagórek02.02.2017, 09:41; Aktualizacja: 02.02.2017, 09:50
ZUS

Dlaczego ubezpieczony nie musi składać do sądu wniosku o przywrócenie terminu?źródło: ShutterStock

● Na jakich zasadach ZUS ustanawia hipotekę na nieruchomościach dłużnika

● Do jakiego sądu wystąpić z żądaniem zapłaty odsetek od ZUS

● Czy odpowiedzialność spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy wobec ZUS może ulec ograniczeniu

● Dlaczego ubezpieczony nie musi składać do sądu wniosku o przywrócenie terminu

● Prowadzę niewielką firmę i mam dość duże zaległości składkowe. ZUS wpisał hipotekę przymusową na jednej z moich nieruchomości. Teraz chce wpisać na mieszkaniu własnościowym, a jest objęte wspólnością łączną majątkową. Czy ZUS może ustanowić hipotekę na dwóch nieruchomościach, skoro dług nie przekracza nawet 50 proc. wartości jednej z nich? Czy mogę zażądać zmniejszenia hipoteki?

Jak wynika z art. 26 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), dla zabezpieczenia należności z tytułu składek ZUS przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach dłużnika, w tym także stanowiąca przedmiot współwłasności łącznej dłużnika i jego małżonka. Podobna regulacja zawarta jest w art. 109 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wskazano tam, że wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika (hipoteka przymusowa). ZUS ma więc prawną możliwość ustanowienia hipoteki przymusowej na wszystkich nieruchomościach przedsiębiorcy i co do zasady niezależnie od wysokości należności z tytułu składek. Praktycznie może więc dojść do sytuacji, kiedy wysokość tych należności będzie zupełnie nieadekwatna do wartości obciążonej nieruchomości.

Ustawa o księgach wieczystych i hipotece przewiduje możliwość żądania zmniejszenia sumy hipoteki. Jeżeli zabezpieczenie hipoteczne jest nadmierne w ocenie dłużnika, może na podstawie art. 68 ust. 2 zdanie drugie tej ustawy żądać zmniejszenia sumy hipoteki. Jednak wierzyciel hipoteczny nie musi się zgodzić na obniżenie sumy hipoteki (tak: I. Heropolitańska, A. Drewicz-Tułodziecka, K. Hryćków-Mycka, „Ustawa o księgach wieczystych i hipotece” [w:] I. Heropolitańska, A. Drewicz-Tułodziecka, K. Hryćków-Mycka, P. Kuglarz, „Ustawa o księgach wieczystych i hipotece oraz przepisy związane. Komentarz” wyd. 3, Warszawa 2017). Nadmierność zabezpieczenia wystąpi, gdy suma hipoteczna przewyższa pozostałą do spłacenia kwotę należności głównej oraz zabezpieczonych hipoteką roszczeń o świadczenia uboczne. Taka sytuacja jednak nie występuje w opisywanej sytuacji.

Warto dodać, że zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego zawartym w uchwale z 10 października 2014 r., sygn. akt III CZP 28/14, decyzja ZUS ustalająca wysokość należności z tytułu składek może stanowić podstawę wpisu hipoteki przymusowej na nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego dłużnika oraz jego małżonka wyłącznie wtedy, gdy została doręczona obojgu małżonkom. 

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane