statystyki

Jaka podstawa do podważenia wpisu hipoteki na rzecz ZUS

autor: Marcin Nagórek31.08.2017, 18:00
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej na rzecz ZUS jest doręczona decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.źródło: ShutterStock

Sąd wpisał hipotekę przymusową na mojej nieruchomości z wniosku ZUS. Mam zaległości składkowe, ale nie doręczono mi nigdy decyzji określającej wysokość zadłużenia. Podobno, o czym wiedział ZUS, została przesłana na mój nieaktualny adres, a potwierdzenie odbioru podpisał nowy lokator. Czy mam szansę podważyć wpis hipoteki?

Z pewnością istnieje możliwość zaskarżenia wpisu hipoteki z wniosku ZUS, ponieważ, jeśli wpisu dokonał referendarz sądowy, przysługuje skarga na jego orzeczenie zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączone do niego dokumenty oraz treść księgi wieczystej. Sąd Najwyższy w wyroku z 11 marca 2015 r., sygn. akt II CSK 273/14 podkreślił, że w postępowaniu wieczystoksięgowym zasadą jest, stosownie do art. 6268 par. 1 k.p.c., dokonywanie wpisu jedynie na wniosek i w jego granicach. Zakres kognicji sądu rozpoznającego wniosek o wpis obejmuje badanie jedynie wniosku, dołączonych do niego dokumentów oraz treści księgi wieczystej. Oznacza to, że wyłączone jest zarówno badanie przez sąd innych dokumentów niż dołączone do wniosku, jak i okoliczności, które z niego wynikają, dołączonych do niego dokumentów i treści księgi wieczystej, jeżeli miałyby stanowić podstawę wpisu.

Zaś z art. 26 ust. 2–3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że wystawione przez ZUS dokumenty stwierdzające istnienie należności z tytułu składek oraz jej wysokość są podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości stanowiącej własność zobowiązanego. Dla zabezpieczenia należności z tytułu składek ZUS przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach dłużnika. Podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej jest doręczona decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek, o odpowiedzialności osoby trzeciej lub o odpowiedzialności następcy prawnego.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane