statystyki

Poradnia kadrowo-ubezpieczeniowa: Kto do końca stycznia musi złożyć ZUS IWA

autor: Maciej Ambroziewicz, Anna Węgrzynowicz, Stanisław Żółkiewski26.01.2017, 08:40; Aktualizacja: 26.01.2017, 09:10
ZUS

Jako nieprzerwane zgłoszenie płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe należy rozumieć sytuację, gdy w każdym miesiącu w danym roku przynajmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu.źródło: ShutterStock

W zeszłym roku zatrudnialiśmy łącznie kilkunastu pracowników, jednak nigdy więcej niż 10 w jednym momencie. Czy w tej sytuacji jako płatnik składek powinniśmy złożyć informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe, tj. ZUS IWA za 2016 r.? Niedługo mija termin na jego złożenie i nie chcielibyśmy ponieść negatywnych konsekwencji?

Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA za poprzedni rok kalendarzowy zobowiązani są przekazywać płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe, którzy byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS od 1 stycznia do 31 grudnia w roku, za który składany jest ZUS IWA, i co najmniej jeden dzień w styczniu w kolejnym roku. Obowiązek ten dotyczy jednak tylko płatników, którzy w roku, za który składany jest ZUS IWA, zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych i w tym samym roku 31 grudnia byli wpisani do rejestru REGON.

Jako nieprzerwane zgłoszenie płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe należy rozumieć sytuację, gdy w każdym miesiącu w danym roku przynajmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu. Tym samym obowiązkowi złożenia ZUS IWA nie podlegają płatnicy, którzy przynajmniej w jednym miesiącu danego roku nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe.

Liczbę ubezpieczonych, o których mowa wyżej, ustala się jako iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i liczby miesięcy, przez które płatnik składek był w poprzednim roku kalendarzowym zgłoszony w zakładzie co najmniej jeden dzień.

Termin złożenia ZUS IWA upływa z końcem stycznia roku następnego po tym, którego dotyczy informacja, a więc termin do złożenia informacji za 2016 r. upływa 31 stycznia 2017 r. ⒸⓅ

Podstawa prawna

Art. 28 i art. 31 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.).


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane