statystyki

Poradnia kadrowo-ubezpieczeniowa: Kto do końca stycznia musi złożyć ZUS IWA

autor: Maciej Ambroziewicz, Anna Węgrzynowicz, Stanisław Żółkiewski26.01.2017, 08:40; Aktualizacja: 26.01.2017, 09:10
ZUS

Jako nieprzerwane zgłoszenie płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe należy rozumieć sytuację, gdy w każdym miesiącu w danym roku przynajmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu.źródło: ShutterStock

W zeszłym roku zatrudnialiśmy łącznie kilkunastu pracowników, jednak nigdy więcej niż 10 w jednym momencie. Czy w tej sytuacji jako płatnik składek powinniśmy złożyć informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe, tj. ZUS IWA za 2016 r.? Niedługo mija termin na jego złożenie i nie chcielibyśmy ponieść negatywnych konsekwencji?

Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA za poprzedni rok kalendarzowy zobowiązani są przekazywać płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe, którzy byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS od 1 stycznia do 31 grudnia w roku, za który składany jest ZUS IWA, i co najmniej jeden dzień w styczniu w kolejnym roku. Obowiązek ten dotyczy jednak tylko płatników, którzy w roku, za który składany jest ZUS IWA, zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych i w tym samym roku 31 grudnia byli wpisani do rejestru REGON.

Jako nieprzerwane zgłoszenie płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe należy rozumieć sytuację, gdy w każdym miesiącu w danym roku przynajmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu. Tym samym obowiązkowi złożenia ZUS IWA nie podlegają płatnicy, którzy przynajmniej w jednym miesiącu danego roku nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe.

Liczbę ubezpieczonych, o których mowa wyżej, ustala się jako iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i liczby miesięcy, przez które płatnik składek był w poprzednim roku kalendarzowym zgłoszony w zakładzie co najmniej jeden dzień.

Termin złożenia ZUS IWA upływa z końcem stycznia roku następnego po tym, którego dotyczy informacja, a więc termin do złożenia informacji za 2016 r. upływa 31 stycznia 2017 r. ⒸⓅ

Podstawa prawna

Art. 28 i art. 31 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane