statystyki

Dofinansowanie PFRON do pensji pracowników. Krok po kroku

autor: Hubert Rabiega06.02.2016, 08:00; Aktualizacja: 16.02.2016, 18:02
Dofinansowanie wpływa na konto firmy w przeciągu 25 dni kalendarzowych od chwili złożenia wniosku

Dofinansowanie wpływa na konto firmy w przeciągu 25 dni kalendarzowych od chwili złożenia wnioskuźródło: ShutterStock

Każda firma może otrzymać dofinansowanie do wypłaconej pensji pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wnioskowanie odbywa się zdalnie i łatwo się tego nauczyć

Reklama


Reklama


Dofinansowanie dla firmy z tytułu zatrudnienia osoby z orzeczeniami może być niemałym zastrzykiem środków na konto. Jak to działa? Pierwszym krokiem jest zatrudnienie pracownika z ważnym orzeczeniem na umowę o pracę, przy czym wymiar etatu nie ma znaczenia, może to być cały albo np. 1/2. Pensja dla takiego pracownika musi być wypłacona terminowo albo przelewem albo przekazem pieniężnym na poczcie - czyli tak, by pozostał po tym dokument (pensja do ręki wyklucza możliwość ubiegania się o dofinansowanie). Terminowo należy też opłacić ZUS za danego pracownika.

Jak wnioskować?

Formularz Wn-D (fragment)

Formularz Wn-D (fragment)

źródło: Materiały Prasowe

Formularz INF-D-P (fragment)

Formularz INF-D-P (fragment)

źródło: Materiały Prasowe

Tuż po zapłaconej pensji można złożyć w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pierwszy wniosek Wn-D o wypłatę dofinansowania do wypłaconej pensji. Przy pierwszym wnioskowaniu trzeba też dołączyć jednorazowo kilka dodatkowych dokumentów. Mianowicie chodzi o kopie:

 • aktualnego odpisu z właściwego rejestru (CEIDG lub KRS)
 • zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON
 • decyzji o nadaniu NIP

Ponadto należy dołączyć sprawozdanie finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych lub oświadczenie o braku obowiązku sporządzania takich sprawozdań (link do wzoru).

Oprócz formularza Wn-D oraz innych wymienionych już dokumentów dodatkowo składamy też formularz INF-D-P dotyczący pensji wypłaconej konkretnemu pracownikowi. Aktualne formularze Wn-D oraz INF-D-P można znaleźć na stronie PFRON-u (link). Pierwszy wniosek o dofinansowanie zawsze składany jest w formie papierowej i przesyłany pocztą lub składany osobiście w warszawskiej centrali Funduszu (adres: Al. Jana Pawła II 13, 00–828 Warszawa). Natomiast kolejne wnioski w kolejnych miesiącach można już składać elektronicznie poprzez tzw. SODiR online dostępny poprzez stronę www.sod.pfron.org.pl (link). SODiR to skrót od pełnej nazwy: System Obsługi Dofinansowań i Refundacji.

PFRON nadaje każdej firmie login i pierwsze hasło. Po zalogowaniu można tam wypełniać formularze Wn-D i INF-D-P i wysyłać gotowe do akceptacji. Ułatwieniem jest nie tylko szybkość i brak kosztów wysyłki, ale także to, że formularzy nie trzeba za każdym razem wypełniać w całości od nowa, bo mają one już w pamięci dane firmy i pracowników, dla których ubiegamy się o dofinansowanie. Trzeba tylko każdorazowo wpisać wypłaconą kwotę pensji oraz wyliczyć w formularzu Wn-D tzw. efekt zachęty.

W przypadku ubiegania się o dofinansowanie do pensji jednego pracownika składamy jeden formularz Wn-D i jeden INF-D-P. Jeśli ubiegamy się o dofinansowanie dla np. 5 czy 30 pracowników - wówczas składamy nadal jeden formularz Wn-D i po jednym INF-D-P dla każdego pracownika.

Po wysłaniu wniosku Fundusz wypłaca dofinansowanie w ciągu 25 dni kalendarzowych na podane konto firmy. Status danego wniosku można na bieżąco śledzić online na swoim koncie firmowym w systemie SODiR. Zdarza się, że wniosek zawiera błędy - wówczas Fundusz zażąda korekty. Błędem jest np. wpisanie cyfry 0,0 zamiast 0,00 w formularzu (musi być podwójne zero po przecinku).

Bardzo ważne są kwestie techniczne przy składaniu wniosku online. Aplikacja SODiR ma bowiem swoje wady i pracuje stabilnie tylko w przeglądarce Internet Explorer lub Mozilla Firefox. Nie jest natomiast zalecane, by składać wniosek online poprzez Google Chrome czy inne przeglądarki. Bardzo istotna jest także używana wersja wtyczki. Aby używać aplikacji SODIR online wymagana jest instalacja wtyczki Java 7.80 lub 8.45. Nie są to najnowsze wersje, więc przed rozpoczęciem pracy z SODiR-em należy upewnić się, że mamy na komputerze właśnie tę starszą wersję Javy, a nie najnowszą.

Stawki dofinansowania

Comiesięczne dofinansowanie do wypłaconej pensji pracownika z orzeczeniem wynosi maksymalnie:

 • 1800 zł – gdy pracownik ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności
 • 1125 zł – gdy pracownik ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności
 • 450 zł – gdy pracownik ma orzeczony lekki stopień niepełnosprawności

Jeśli u danego pracownika orzeczono tzw. schorzenie specjalne, czyli chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe, epilepsję lub wadę wzroku w stopniu znacznym i umiarkowanym - wówczas maksymalne stawki dofinansowania są zwiększane o 600 zł i wynoszą:

 • 2400 zł – gdy pracownik ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności
 • 1725 zł – gdy pracownik ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności
 • 1050 zł – gdy pracownik ma orzeczony lekki stopień niepełnosprawności

Podane wyżej stawki są stawkami maksymalnymi. Fundusz nie finansuje 100 proc. kosztów pracy brutto, tylko maksymalnie 75 proc. faktycznie i terminowo poniesionych kosztów zatrudnienia pracownika z orzeczeniem.

Przykład: Firma Iks zatrudnia Jana Kowalskiego z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powodu wady wzroku (na orzeczeniu widnieje oznaczenie 04-O). Pracownik został zatrudniony na pełny etat z pensją minimalną 1850 zł brutto/msc. Koszty pracodawcy w tym przypadku wynoszą 2231,28 zł/msc. Firma wnioskuje do PFRON o dofinansowanie. Ile otrzyma na konto? Obliczmy: 2231,28 x 75 proc. = 1673,46 zł (maks. stawka wynosi w tym przypadku 1725 zł, ale nie jest tu osiągana).

W jakim przypadku firma uzyska maksymalne możliwe miesięczne dofinansowanie - 2400 zł? Stanie się tak, gdy zatrudni osobę ze znacznym stopniem niepełnosprawności np. z powodu schizofrenii lub daleko posuniętego niedowidzenia lub całkowitego niewidzenia. Dając takiej osobie umowę o pracę ze stawką ok. 2650 zł brutto firma będzie ponosiła całkowite koszty na poziomie ok. 3200 zł. Daje to: 3200 x 75 proc. = 2400 zł dofinansowania za terminowo wypłacone wynagrodzenie.

Więcej szczegółowych informacji o dofinansowaniu PFRON do wynagrodzeń pracowników>>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

 • NIEPELNOSPRAWNY NIE DEBIL(2016-02-07 08:07) Odpowiedz 30

  Osoba niepelnosprawna bez wzgledu na widniejace zastrzezenia na orzeczeniu jaka prace moze wykonywac zucany jest na produkcje na wtryskarki pracuje za 3 swiatek piatek i niedziele i nocki zatrudniony w spoldzielni socjalnej -dla zysku dla spoldzielni inwalidow ktara ta socjalna zalozyla - bez zadnych praw jak turus rehabiliytacyjny pieniadze na leki cokolwiek c spoldzielnia Inwalidow swoim pracownikom organizuje -wyrobnikom- tak nazywaja socjalnych- nic sie nie nalezy mamy zapierniczac dla zysku a szef swoim czlonka na zebraniam i tak wciska kit ze socjalna przynosi same straty ale hale produkcyjna sie nowa w bardzo krotkim okresie wystawilo kiedy sie skonczy okradanie chorych doswiadczonych przez los ludzi

 • niepełnosprawny(2016-04-02 22:33) Odpowiedz 30

  A kto podzielił,niepełnosprawnych na grupy,i wymyślił zatrudnionego przy pilnowaniu/nie ma takiej definicji w języku polskim/ od kiedy dzieli się ludzi chorych na lepszych i gorszych,skąd u tych czubków w sejmie jakieś pilnowanie,kto skasował w łapę za te debilstwa .praca 12 a nawet 24 godz,przy jakimś zmyślonym PILNOWANIU.Złodziejstwo i dyskryminacja chorych ludzi.

 • xxx(2016-02-25 15:00) Odpowiedz 21

  Czekam na dofinansowanie od września.

 • ada(2016-04-20 08:57) Odpowiedz 00

  Autor artykułu nic nie wie na temat zatrudniania i refundacji kosztów. Zanim napiszesz sprawdź swoją wiedzę!!!

 • Piotr(2016-02-08 09:47) Odpowiedz 00

  Wydaje mi się, że wkradł się błąd w zdaniu: "Fundusz nie finansuje 100 proc. kosztów pracy brutto, tylko maksymalnie 75 proc. faktycznie przelanej terminowo na konto pensji pracownika." W dalszej części artykułu jest mowa o tym, że dofinansowanie z PFRON może wynieść 75% ogółu kosztów zatrudnienia czyli nie tylko pensje netto ale i pozostałe koszty (np. ZUS)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane