statystyki

Rolnik opiekun będzie mógł wrócić do KRUS

autor: Michalina Topolewska05.08.2015, 07:24; Aktualizacja: 05.08.2015, 08:47

Osoba, która złożyła oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w nim, w związku z uzyskaniem prawa do jednego z świadczeń opiekuńczych, nie będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniu w ZUS.

Reklama


Możliwość wyboru miejsca odprowadzania przez nią składek emerytalno–rentowych przewiduje projekt nowelizacji ustaw: o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W trakcie drugiego czytania posłowie nie złożyli do niego żadnych poprawek, a głosowanie nad jego przyjęciem odbędzie się dziś.

Obecnie przepisy zakładają, że rolnik, jego małżonek lub domownik, przestają podlegać pod KRUS po przyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Składki za te osoby są wówczas odprowadzane przez gminę do ZUS. Dla wielu rolników jest to rozwiązanie niekorzystne, ponieważ może skutkować brakiem odpowiedniego okresu opłacania należności do uzyskania emerytury w KRUS.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane