statystyki

W niedzielę Zielone Świątki. Sklepy będą zamknięte

autor: Łukasz Guza21.05.2010, 16:04; Aktualizacja: 21.05.2010, 18:48
 • Wyślij
 • Drukuj

23 maja 2010 r. po raz kolejny w tym roku obowiązuje zakaz pracy w handlu. W ten dzień handlować mogą tylko właściciele sklepów i ajenci.

reklamareklama


W najbliższą niedzielę przypada święto Zesłania Ducha Świętego (tzw. Zielone Świątki), które jest ustawowo wolne od pracy. W ten dzień obowiązuje też zakaz pracy w handlu. 23 maja handlować mogą tylko właściciele sklepów oraz ajenci sieci handlowych. Kodeks pracy nie wprowadza bowiem zakazu handlu w święta, lecz jedynie pracy w placówkach handlowych w takie dni. W najbliższą niedzielę na pewno zamknięte będą więc hiper- i supermarkety oraz wszystkie inne placówki handlowe, które muszą zatrudniać pracowników.

W dni świąteczne pracodawcy nie powinni zastępować pracowników osobami zatrudnionymi na podstawie umów cywilnoprawnych. Inspektorzy pracy sprawdzają bowiem, czy właściciele placówek handlowych nie powinni zawierać z nimi umów o pracę. Jeśli uznają, że zleceniobiorcy wykonują w święta pracę identyczną jak pracownicy zatrudnieni na co dzień, mogą złożyć pozew do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy oraz ukarać placówkę grzywną. Precedensowa kontrola w tej sprawie odbyła się na terenie jednego ze sklepów na obszarze byłego województwa słupskiego. Okazało się, że w cztery ubiegłoroczne dni świąteczne (m.in. w Boże Ciało i Święto Niepodległości) placówka ta zatrudniała siedem lub osiem osób na podstawie umów zlecenia, m.in. w charakterze kasjerów lub sprzedawców. Wykonywali oni w święta identyczną pracę jak na co dzień osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę. Zatrudnienie na podstawie umów zlecenia w tym przypadku spełniało wszystkie cechy stosunku pracy. Pracodawca kierował i nadzorował pracę osób oraz wskazywał czas i miejsce jej świadczenia. Zleceniobiorcy wykonywali pracę osobiście, za wynagrodzeniem i przy użyciu narzędzi dostarczonych im przez placówkę handlową. Dlatego inspektor pracy postawił pracodawcy zarzut zawarcia umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę, i ukarał go grzywną. Placówka uniknęła sprawy w sądzie o ustalenie istnienia stosunku pracy tylko dlatego, że zobowiązała się do niewykonywania pracy w dni świąteczne. 

Inspekcja pracy sprawdza też na przykład, czy do pracy w święta firmy nie zmuszają swoich przedstawicieli handlowych. Grzywną ukarany został pracodawca z województwa pomorskiego, który w święto Bożego Ciała zobowiązał do pracy 11 z 15 zatrudnionych u niego przedstawicieli handlowych (prowadzących handel obwoźny).

Z kolei stacje paliw decyzją Państwowej Inspekcji Pracy zostały uznane za placówki użyteczności społecznej, które zaspokajają codzienne potrzeby ludności. Dzięki temu mogą handlować także w święta. Trudno jednak znaleźć wytłumaczenie, dlaczego ich pracownicy mogą sprzedawać w takie dni np. artykuły spożywcze, alkohol lub papierosy, a mieszczący się obok supermarket musi być zamknięty.

Zakaz pracy w handlu nie obejmuje też aptek, gdyż są one placówkami ochrony zdrowia. Ze względu na użyteczność społeczną mogą one prowadzić handel w święta. Placówkami handlowymi nie są także np. restauracje, zakłady gastronomiczne, hotele i ośrodki wypoczynkowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Własne

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

 • 1: Dlaczego rząd jest prowadzony na smyczy z IP: 89.78.51.* (2010-05-21 17:41)

  PRZEZ KLER??
  Religie niech sobie odprawiają swoje obrządki - państwo ma być świeckie, apolityczne i służyć wszystkim obywatelom na równych prawach /oni za to płacą temu państwu podatki/ - taki jego psi obowiązek.
  Chorzy politycy tworzą chore przepisy.

 • 2: Ktoś inny go prowadzi z IP: 213.227.126.* (2010-05-21 18:18)

  Nie przez kler, tylko związki zawodowe, chcące pokazać, że są w stanie dać coś za darmo swoim zwolennikom.

  Klerykalizm i socjalizm to dwie ideologie konkurujące między sobą o tą samą grupę ludzi -- tych najbardziej ciemnych i zacofanych. To dlatego tak się nawzajem żrą i nienawidzą.

 • 3: xcv z IP: 83.21.162.* (2010-05-21 19:48)

  Chmstwo i obłuda kleru jest bezgraniczna. Mając krew na rękach milionów ludzi , grabierz majątkow, wymordowanie całych narodów, ich urojone roszczenia wydaja sie bezczelne.
  Beszczelność okupanta watykanskiego nie zna granic.
  Jak się slucha i czyta te pierdoły , gloszone przez kler , to wydaje mi się że są oni jak pijawka ,która ssie swego dobrodzieja . Do czasu kiedy on padnie.
  Ale co na to znawcy prawa , konstytualiści , premier ,po Prezydent i władze w regionach.
  Tych wladców od władzy/ dupowłazów KK / nalezy kiedyś pozbawić emrerytur i postwić perzed TK , za pozbawianie podmiotowości narodu polskiego.

 • 4: wniklwy z IP: 83.21.162.* (2010-05-21 20:06)

  PO,gwarantowała jako sukcesy
  Jak wygram wybory to gwarantuję:
  - zlikwidowanie podatku belki / złodzieje nie odpuszczja haraczu/
  - usprawnienie pracy slużby zdrowia/ kolejki osiągneły nie spotykany poziom/
  - autostrady i modernizacja dróg / każdy widzi jak jest /
  - zdrowe relacje :państwo -KK ,/złodziejstwo, korupcja i włązenie bez myda w dupę klerowi/
  -obniżenie podaków/podwyzszenie akcycy na paliwa , alkohol ,papierosy/
  -wyrównanie średniej emerytury do średniej opłacy. / widać po tłumach przy smietnikach , i pustkach w aptekach/

  Brawo PO za dotrzymywanie obietnic wyborczych. Uważacie ,że "ciemny lud to kupi ??"

 • 5: n z IP: 213.25.175.* (2010-05-22 13:11)

  Artykul wyjasnia watpliwosci.

 • 6: rosario z IP: 87.96.75.* (2010-05-22 18:53)

  Jutro jest święto ! zesłanie Ducha Świętego to piękne święto więc wąt
  od Boga ! opinie są porostu nie namiejscu wstyd tak nie można sklepy będa zamknięte i dobrze !

 • 7: Maly sklep spozywczy z IP: 77.254.202.* (2010-05-22 20:02)

  Tylko kto nam za to zaplaci dzierzawa nic mniejsza zezwolenia bez zmian pracownikom wyplata sie nalezy apel do wladz szanujcie male sklepy tylko my placimy regularnie podatki oraz ZUS to dzieki nam Malym przetsiebiorcom moga emeryci zyc spokojnie i bezpiecznie

 • 8: Szukająca pomocy z IP: 83.24.171.* (2010-05-22 20:10)

  A takie miejsca jak giełda [targ] też będą zamknięte.???

 • 9: Chanekl 5 z IP: 83.7.208.* (2010-05-22 21:30)

  Nauczylibyście się robić zakupy w tygodniu, a nie w niedzielę. Jakoś w Niemczech jest demokracja i sklepy w niedzielę zamknięte i da się, a nie spacerować z dziećmi po galeriach. Najwięcej mają do gadania Ci co nie pracują na kasie i bynajmniej też nie pracuję na takim stanowisku, ale gdyby nie te święta, to by pracodawcy zajeździli na śmierć pracownika.

 • 10: SimonSays z IP: 77.253.138.* (2010-05-23 11:25)

  i znowu się nadziałem =0

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama