Dni wolne od pracy w 2010 roku

– Jeśli przypada ono w dzień wolny, pracodawca musi udzielić pracownikowi innego dnia wolnego – tłumaczy Katarzyna Grzybowska-Dworzecka z kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci.

W firmach, w których obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, innego dnia wolnego trzeba udzielić do końca maja. Natomiast podwładnym, których obowiązują dłuższe okresy rozliczeniowe, dzień wolny należy się do końca tego okresu. Prawo to przysługuje tylko pracownikom, a nie osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej (chyba że strony ustaliły takie rozwiązanie w umowie).

Zbliżający się weekend nie będzie wolny dla wszystkich pracowników. W niedzielę i święta mogą pracować m.in. osoby zatrudnione przy pracy zmianowej, w transporcie i komunikacji, szpitalach, restauracjach i hotelach.

– Firmy powinny jednak zwrócić tym pracownikom dzień wolny w zamian za pracę w niedzielę lub w święto – mówi Katarzyna Grzybowska-Dworzecka.

Jeśli pracodawca nie zrekompensuje w ten sposób pracy w niedzielę lub święto, musi zapłacić pracownikom dodatek do pensji w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w takie dni.

16 godzin mniej będziemy pracować w maju z powodu świątecznego weekendu

Zobacz serwis kadrowy Gazety Prawnej:

Jak pracodawca powinien rekompensować pracę w niedzielę  i święta

Kogo obowiązuje zakaz pracy w  święta