statystyki

Opiekunowie niepełnosprawnych nie dorobią do świadczeń

autor: Michalina Topolewska21.03.2018, 07:57; Aktualizacja: 21.03.2018, 08:57
W praktyce oznacza to, że opiekun nie może dorobić ani złotówki.

W praktyce oznacza to, że opiekun nie może dorobić ani złotówki.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zamierza zmienić przepisów w taki sposób, aby było możliwe łączenie pracy z pobieraniem świadczeń opiekuńczych. Informuje, że jest to sprzeczne z celem ich przyznania.

Tak wynika z odpowiedzi na petycję złożoną przez Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO), która została poparta podpisami 13,5 tys. osób. Dotyczyła ona zniesienia zakazu dorabiania przez opiekunów, którzy są uprawnieni do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Pierwsze z nich w wysokości 1477 zł miesięcznie przysługuje osobom, które zajmują się członkiem rodziny, u którego niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18 lub 24 lat (jeśli nastąpiło to w trakcie nauki). Z kolei wynoszący 520 zł zasiłek jest przeznaczony dla opiekunów osób, u których uszczerbek na zdrowiu powstał po osiągnięciu dorosłości. Jednocześnie, zgodnie z art. 16a ust. 2 oraz 17 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1952 ze zm.), jednym z podstawowych warunków uzyskiwania wspomnianych form wsparcia jest rezygnacja lub niepodejmowanie zarobkowej.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (29)

  • Małgorzata(2018-03-21 21:28) Zgłoś naruszenie 321

    Za dużo by umrzeć za mało by żyć ooiekunka dorosłego niepełnosprawnego musi utrzymać siebie i rodzinę za 520 zł miesięcznie !!! To mniej niż wynosi minimum socjalne .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Emilka(2018-03-21 20:58) Zgłoś naruszenie 177

    Tu nie chodzi o to źeby opiekunowie pracowali na etatach, bo na to czasu nie ma. Tylko ja mam mieszkanie ktòre mogłabym wynająć a nie moge bo pobieram świadczenie. Żadnych drobnych zleceń. Moje dziecko mam nadzieje ze kiedyś wyzdrowieje a mi będzie ciężko do pracy wròcić

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Stankiewicz(2018-03-22 16:12) Zgłoś naruszenie 130

    Nie wszyscy rozumieją co oznacza opiekować się chorą osobą obojętnie czy to dzieci czy dorosłe osoby

    Odpowiedz
  • Justyna Krupa(2018-03-22 12:08) Zgłoś naruszenie 102

    Czy ta kobieta jest chora umyslowo, bo ja nie rozumiem czego ona zazdrosci. Najwazniejsze w zyciu jest byc zdrowym, a reszta jakos sie ulozy. Ta pani jest nienormalna.

    Odpowiedz
  • Agata(2018-03-22 16:31) Zgłoś naruszenie 91

    Ale Gowin za 17 tyś na mc nie może przeżyć .to dac jemu i reszcie z PiS już nie 500 .niech mają po 1000 i niech pokażą jak się żyje ..

    Odpowiedz
  • Dora(2018-03-22 20:16) Zgłoś naruszenie 80

    Ja opiekuję się 80 letnią mamą, chorą na Parkinsona, która ma też zaniki pamięci i mi się nic nie należy, bo dochód przekracza kilka złotych. Do pracy pójść nie mogę, bo nie zostawię chorej mamy bez opieki. Ale kogo to obchodzi. Kamysz narobił bałaganu i nikt nie potrafi tego naprawić. 520 zł by mi wystarczyło, tyle o ile. Ważne żeby chociaż składki i ubezpieczenie było. A nie mam nic i muszę z tym żyć.

    Odpowiedz
  • Lysy(2018-03-22 13:05) Zgłoś naruszenie 84

    To jest chory kraj bo ja też mam żonę sparalizowana i muszę wszystko sam zrobić koło żony i do pracy chodzę. Jednym dają 1400 a drugim 500zl. Dał bym komuś te 500zl i opiekuje się człowieku.

    Odpowiedz
  • Zla(2018-03-22 10:52) Zgłoś naruszenie 636

    No i bardzo dobrze. Albo praca albo opieka. Te ludzie co mają niepełnosprawne dziecko to i tak mają lepiej niż my ze zdrowymi dziećmi. Na wszystko loży państwo mają wszystko popłacone a ja mając zdrowe dzieci za wszystko muszę zapłacić.

    Pokaż odpowiedzi (12)Odpowiedz
  • barnaba(2018-03-23 18:17) Zgłoś naruszenie 41

    opiekunowie powinni z czarnymi parasolkami na czarno dzisiaj w czarny piatek protestowac wtedy bedzie wiecej pieniedzy na premie

    Odpowiedz
  • Wesolowicz Urszula (2018-03-22 13:26) Zgłoś naruszenie 38

    Ja mam córkę 34 letnia z porażeniem mózgowym chora na Parkinsona po 24 latach pracy i opiekowania się córka mam 1035 zł emerytury a matki które nigdy nie pracowały mają 1477 zł czy to jest sprawiedliwe tylko w Polsce można tak potraktować osoby które mimo choroby dziecka pracowaly i maja teraz grosze emerytury lepiej byłoby gdybymi siedziała w domu i brała świadczenia z MOPSto prawie 500 zł więcej niż moja wypracowana emerytura pozdrawiam osoby pobierającej emerytury EWmyślę ze kiedyś doczekamy się zrównania naszych emerytur z tym co dostają mamy z MOPSU

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Klara(2018-03-21 18:57) Zgłoś naruszenie 22

    Musimy pracowac i dostać

    Odpowiedz
  • Bobas(2018-03-22 19:52) Zgłoś naruszenie 10

    A ja chciałem zapytać jak ktoś ma 40 lat ,a złamał kręgosłup gdy miał 17 lat to jest jeszcze dzieckiem ?

    Odpowiedz
  • anna(2018-04-11 19:26) Zgłoś naruszenie 00

    Ja bym sie chciala dowiedziec . Czy musze zrezygnowac z zasilku rodzicielskiego po ustaniu umowy zeby otrzymywac zasilek pilegnacyjny na niepelnosprawne dziecko

    Odpowiedz