statystyki

Jak pomóc opiekunom niepełnosprawnych? [OPINIA]

autor: Rafał Bakalarczyk13.04.2018, 06:58; Aktualizacja: 13.04.2018, 09:52
Jeszcze więcej zaniedbań mamy w przypadku drugiej grupy – opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych.

Jeszcze więcej zaniedbań mamy w przypadku drugiej grupy – opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych.źródło: ShutterStock

Pamiętacie państwo protest rodziców niepełnosprawnych dzieci na szkolnym korytarzu? A mniej nagłośniony, choć równie dramatyczny protest opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych? Mijają cztery lata od tamtych wydarzeń. Warto zapytać, jak zmieniła się sytuacja protestujących grup.

To były jedne z najgłośniejszych wystąpień końcowej fazy rządów koalicji PO-PSL. Również jako wydarzenie symboliczne, pokazujące, że w procesie modernizacji zapomniano – a przynajmniej nie potraktowano wystarczająco poważnie – najsłabszych, zależnych od troski ze strony państwa. Problemy osób głęboko niepełnosprawnych, a także ich opiekunów były przez władze systematycznie marginalizowane.

Można się było spodziewać, że w ślad za protestami osób niepełnosprawnych pójdą kolejne grupy wykluczonych, tak się jednak nie stało. O ile jednak rodzice dzieci niepełnosprawnych doczekali się wypełnienia głównego postulatu socjalnego (choć zostało ono rozłożone na raty), o tyle opiekunowie dorosłych do dziś walczą bezskutecznie.

Protestujący rodzice mieli wiele postulatów, lecz jeden z nich traktowano priorytetowo. Chodziło o uznanie sprawowanej przez nich długookresowej opieki za pracę i zrównanie otrzymywanego świadczenia pielęgnacyjnego z wysokością płacy minimalnej. Trzeba dodać, że to świadczenie było i jest przyznawane za cenę całkowitej rezygnacji z pracy – tymczasem, gdy odbywał się protest, wynosiło ono 620 zł i przysługiwało rodzicom oraz opiekunom dzieci (ale tych ze wskazaniem konieczności stałej opieki), a także znacznie niepełnosprawnych dorosłych, jednak pod warunkiem, że byli w takim stanie od dzieciństwa. Z postulatem podniesienia świadczenia rodzice występowali już wcześniej, również organizując protesty pod Sejmem i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, ale wreszcie zdecydowali się na radykalniejszą formę – strajk okupacyjny. Dopiero wtedy premier Donald Tusk ugiął się i spełnił główny postulat, choć jego realizacja miała odbywać się na raty. Świadczenie miało rosnąć sukcesywnie do wysokości płacy minimalnej i dopiero w 2016 r. uzyskało jej poziom.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (4)

 • Waclaw ADAMSKI(2018-04-25 20:27) Zgłoś naruszenie 40

  NIE MA PIENIEDZY!!! -- Czy nie wiecie??? Czy nie slyszeliscie ,ze WYSYLAMY DO SYRII 48 MILIONOW??? TAM PRZECIEZ SA NASI OBYWATELE ,KTORZY CIERPIA WOJNE przez Sadama,Rosjan a takze naszych przyjaciol IZRAEL i USA. PRZECIEZ ONI IM NIE POMAGAJA TYLKO NISZCZA I ZABIJAJA. POMOC IM ,TO NASZ PATRIOTYCZY OBOWIAZEK . CO TAM NIEPELNOSPRAWNI POLACY , POWINNI DZIEKOWAC BOGU I NAM ,ZE SIE URODZILY.Jezeli same sie urodzily , to i same sie wychowaja. PROSTE???Jak swinski ogon.

  Odpowiedz
 • Ewa(2018-04-14 09:44) Zgłoś naruszenie 30

  Taaaa....na korytarzu szkolnym...W Sejmie!

  Odpowiedz
 • Nie gimbaza.(2018-04-13 16:37) Zgłoś naruszenie 20

  Nie na szkolnym tylko sejmowym korytarzu głupku redakcyjny.

  Odpowiedz
 • MIŁOSIERNA (2018-04-27 15:27) Zgłoś naruszenie 11

  kłamczuchy z pis-u nakłamali opiekunom dorosłych niepełnosprwnych ,ze natychmiast !!!! jak tylko zaczną rządzic - podwyzsza kwote zasiłu , który od lat sie nie zmienił i wynosi 520 zł/miesiecznie. Mnóstwo osób opiekujacy sie swoimi schorowanymi rodzicami - nabrała się na te obietnice i zagłosowała na ta partię. Widziałam jak te osoby , które oburzały sie 3 lata temu na okrutny los opiekunów dorosłych niepełnosprawnych , przyjmowały KOMUNIE ŚWIETĄ - jakim trzeba byc padalcem - zeby tak sie zachować . Przeklinam was wilki w owczych skórach !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane