statystyki

Jak pomóc opiekunom niepełnosprawnych? [OPINIA]

autor: Rafał Bakalarczyk13.04.2018, 06:58; Aktualizacja: 13.04.2018, 09:52
Jeszcze więcej zaniedbań mamy w przypadku drugiej grupy – opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych.

Jeszcze więcej zaniedbań mamy w przypadku drugiej grupy – opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych.źródło: ShutterStock

Pamiętacie państwo protest rodziców niepełnosprawnych dzieci na szkolnym korytarzu? A mniej nagłośniony, choć równie dramatyczny protest opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych? Mijają cztery lata od tamtych wydarzeń. Warto zapytać, jak zmieniła się sytuacja protestujących grup.

To były jedne z najgłośniejszych wystąpień końcowej fazy rządów koalicji PO-PSL. Również jako wydarzenie symboliczne, pokazujące, że w procesie modernizacji zapomniano – a przynajmniej nie potraktowano wystarczająco poważnie – najsłabszych, zależnych od troski ze strony państwa. Problemy osób głęboko niepełnosprawnych, a także ich opiekunów były przez władze systematycznie marginalizowane.

Można się było spodziewać, że w ślad za protestami osób niepełnosprawnych pójdą kolejne grupy wykluczonych, tak się jednak nie stało. O ile jednak rodzice dzieci niepełnosprawnych doczekali się wypełnienia głównego postulatu socjalnego (choć zostało ono rozłożone na raty), o tyle opiekunowie dorosłych do dziś walczą bezskutecznie.

Protestujący rodzice mieli wiele postulatów, lecz jeden z nich traktowano priorytetowo. Chodziło o uznanie sprawowanej przez nich długookresowej opieki za pracę i zrównanie otrzymywanego świadczenia pielęgnacyjnego z wysokością płacy minimalnej. Trzeba dodać, że to świadczenie było i jest przyznawane za cenę całkowitej rezygnacji z pracy – tymczasem, gdy odbywał się protest, wynosiło ono 620 zł i przysługiwało rodzicom oraz opiekunom dzieci (ale tych ze wskazaniem konieczności stałej opieki), a także znacznie niepełnosprawnych dorosłych, jednak pod warunkiem, że byli w takim stanie od dzieciństwa. Z postulatem podniesienia świadczenia rodzice występowali już wcześniej, również organizując protesty pod Sejmem i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, ale wreszcie zdecydowali się na radykalniejszą formę – strajk okupacyjny. Dopiero wtedy premier Donald Tusk ugiął się i spełnił główny postulat, choć jego realizacja miała odbywać się na raty. Świadczenie miało rosnąć sukcesywnie do wysokości płacy minimalnej i dopiero w 2016 r. uzyskało jej poziom.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Komentarze (4)

 • Waclaw ADAMSKI(2018-04-25 20:27) Zgłoś naruszenie 40

  NIE MA PIENIEDZY!!! -- Czy nie wiecie??? Czy nie slyszeliscie ,ze WYSYLAMY DO SYRII 48 MILIONOW??? TAM PRZECIEZ SA NASI OBYWATELE ,KTORZY CIERPIA WOJNE przez Sadama,Rosjan a takze naszych przyjaciol IZRAEL i USA. PRZECIEZ ONI IM NIE POMAGAJA TYLKO NISZCZA I ZABIJAJA. POMOC IM ,TO NASZ PATRIOTYCZY OBOWIAZEK . CO TAM NIEPELNOSPRAWNI POLACY , POWINNI DZIEKOWAC BOGU I NAM ,ZE SIE URODZILY.Jezeli same sie urodzily , to i same sie wychowaja. PROSTE???Jak swinski ogon.

  Odpowiedz
 • Ewa(2018-04-14 09:44) Zgłoś naruszenie 30

  Taaaa....na korytarzu szkolnym...W Sejmie!

  Odpowiedz
 • Nie gimbaza.(2018-04-13 16:37) Zgłoś naruszenie 20

  Nie na szkolnym tylko sejmowym korytarzu głupku redakcyjny.

  Odpowiedz
 • MIŁOSIERNA (2018-04-27 15:27) Zgłoś naruszenie 11

  kłamczuchy z pis-u nakłamali opiekunom dorosłych niepełnosprwnych ,ze natychmiast !!!! jak tylko zaczną rządzic - podwyzsza kwote zasiłu , który od lat sie nie zmienił i wynosi 520 zł/miesiecznie. Mnóstwo osób opiekujacy sie swoimi schorowanymi rodzicami - nabrała się na te obietnice i zagłosowała na ta partię. Widziałam jak te osoby , które oburzały sie 3 lata temu na okrutny los opiekunów dorosłych niepełnosprawnych , przyjmowały KOMUNIE ŚWIETĄ - jakim trzeba byc padalcem - zeby tak sie zachować . Przeklinam was wilki w owczych skórach !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane