statystyki

Niepełnosprawność musi zostać odpowiednio potwierdzona. A rodzajów wiążących dokumentów jest kilka

autor: Mateusz Brząkowski30.03.2018, 07:00
W polskim systemie prawnym dominuje model niepełnosprawności prawnej.

W polskim systemie prawnym dominuje model niepełnosprawności prawnej.źródło: ShutterStock

W polskim systemie prawnym funkcjonuje kilka systemów orzekania o niepełnosprawności, co wiąże się z tym, że w obiegu funkcjonują orzeczenia różnych instytucji. Dodatkowo występują również orzeczenia o grupach inwalidzkich, na podstawie których wydawano decyzje w sprawach rentowych (obowiązują one nadal, mimo że przepisy, na podstawie których je wydano, utraciły moc prawną). Trzeba jednak zachować czujność, bo nie każde z powyższych orzeczeń osobę je posiadającą kwalifikuje prawnie do grona osób niepełnosprawnych.

Obowiązujący system w praktyce sprawia bardzo dużo problemów pracodawcom, którzy chcą zatrudniać osoby z niepełnosprawnością i uzyskiwać z tego tytułu pomoc publiczną, np. w postaci dofinansowania do wynagrodzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Co prawda, ma się to zmienić [ramka 1] , ale na razie pracodawcy muszą się orientować w aktualnych regulacjach dotyczących systemu orzecznictwa związanego z niepełnosprawnością. Zwłaszcza że kwalifikowanie osób jako osób z niepełnosprawnością wiąże się obecnie z licznymi problemami interpretacyjnymi.

W polskim systemie prawnym dominuje model niepełnosprawności prawnej. Polega on na tym, że do uznania, iż dana osoba jest niepełnosprawna w rozumieniu ustawy, konieczne jest wydanie stosownego orzeczenia w tym zakresie. Nie wystarczy tutaj faktyczna niepełnosprawność danej osoby.

Szczegółowe uregulowania dotyczące orzecznictwa o niepełnosprawności znajdują się w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511; dalej: ustawa o rehabilitacji). Zgodnie z ogólną definicją zawartą w art. 2 pkt 10 tej ustawy niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

Ustawa o rehabilitacji w art. 1 definiuje osoby niepełnosprawne jako osoby, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem:

1) o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • niepełnosprawny (2018-03-30 21:44) Zgłoś naruszenie 83

    Czas najwyższy,zlikwidować,te dopłaty kombinatorom zwanymi pracodawcami,niepełnosprawni nic z tego nie mają ,tylko piekło w pracy.Dość łajdactw i pieniędzy za nic kombinatorom.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane