statystyki

Przejmujący zapłaci stare składki od pensji

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska31.08.2017, 09:32; Aktualizacja: 31.08.2017, 09:33
pieniądze, kasa, banknot

W momencie dokonania przez podmiot przejmujący wypłaty zaległych wynagrodzeń, będą one stanowić przychód pracowników z tytułu stosunku pracy, a to z kolei oznacza, że od wypłaconych kwot należy odprowadzić należne składki na ubezpieczenia społeczne.źródło: ShutterStock

Mam dużą firmę usługową. Mój syn również prowadził działalność gospodarczą w tym zakresie, ale borykał się z trudnościami finansowymi, przejąłem więc część pracowników w trybie art. 23 1 kodeksu pracy. Czy w związku z wypłatą zaległego wynagrodzenia pracownikom muszę odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne?

Reklama


Tak. Zgodnie z powołanym przepisem kodeksu pracy w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Przejmując wypłatę zaległych świadczeń, przejmuje na siebie również obowiązek opłacenia składek od tych świadczeń. Wynika to z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która określa w art. 18, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia między innymi w ramach stosunku pracy.

Przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że za przychody ze stosunku pracy uznaje się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, w tym wynagrodzenia zasadnicze. Warunkiem, aby te wypłaty stanowiły przychód, jest ich faktyczne otrzymanie bądź pozostawienie do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym. Ewentualne wyłączenia z obowiązku odprowadzania składek zawiera rozporządzenie wykonawcze w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Akt ten nie wyłącza obowiązku składkowania zaległych wynagrodzeń. Tak więc w momencie dokonania przez podmiot przejmujący wypłaty zaległych wynagrodzeń, będą one stanowić przychód pracowników z tytułu stosunku pracy, a to z kolei oznacza, że od wypłaconych kwot należy odprowadzić należne składki na ubezpieczenia społeczne.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane