statystyki

Pre-pack z pracownikiem, ale bez długów [WYWIAD]

autor: Łukasz Guza07.09.2017, 07:37; Aktualizacja: 07.09.2017, 09:49
Przy nabyciu przedsiębiorstwa w ramach upadłości dochodzi do transferu pracowników, bo tak stanowi art. 231 k.p.

Przy nabyciu przedsiębiorstwa w ramach upadłości dochodzi do transferu pracowników, bo tak stanowi art. 231 k.p.źródło: ShutterStock

- W ramach przygotowanej upadłości firma przejmuje zatrudnionych, ale bez zobowiązań wobec nich. Nie jest jasne, czy nabywcę wiąże np. układ zbiorowy lub pakiet socjalny. Przygotowanie sprzedaży przedsiębiorstwa i przejęcia załogi nie musi być jednoczesne - tłumaczą w rozmowie z Łukaszem Gruzą, Magdalena Zwolińska i Anna Krzanicka-Burda. 

22 czerwca Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że co do zasady w razie przejęcia przedsiębiorstwa (w tym również w ramach sprzedaży poprzedzonej upadłością, czyli tzw. pre-packu) jego pracownikom przysługuje ochrona przed zwolnieniem. Wyjątkiem jest sytuacja wskazana w art. 5 dyrektywy w sprawie ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstwa. Na czym on polega i czy ma zastosowanie w Polsce w przypadku przeprowadzania pre-packu?

Anna Krzanicka-Burda:

Artykuł 5 dyrektywy wskazuje, że tej szczególnej ochrony nie stosuje się, jeśli do przejęcia dochodzi w ramach postępowania upadłościowego, które zmierza do likwidacji aktywów firmy i jest przeprowadzane pod nadzorem organu publicznego. Ta zasada nie ma jednak zastosowania, jeśli państwo członkowskie postanowi inaczej, tzn. przyzna ochronę także w takim przypadku na podstawie przepisów krajowych. Trybunał orzekał w sprawie dotyczącej pracowników zatrudnionych w Holandii, więc analizował tamtejsze ustawodawstwo. I słusznie zauważył, że holenderski kodeks cywilny stanowi wprost, że jeżeli do przejścia zakładu pracy dochodzi w ramach postępowania upadłościowego, to nie mają zastosowania przepisy ochronne. Czyli w prawie krajowym powtórzono przepis dyrektywy. W Polsce sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Magdalena Zwolińska

W naszym ustawodawstwie obowiązują uregulowania prawa upadłościowego i kodeksu pracy, które normują omawianą kwestię. Z art. 231 k.p. wynika, że zawsze mamy do czynienia z przejściem zakładu pracy, jeśli nowy podmiot nabywa (przejmuje) składniki materialne i niematerialne firmy i jeżeli jej działalność ma być kontynuowana. Z kolei art. 317 ust. 2 zd. 2 p.u. wskazuje, że przejmujący upadłe przedsiębiorstwo nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania upadłego. W związku z tym pojawia się pytanie: co oznacza przewidziany w prawie upadłościowym brak odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania? Jaka jest relacja przepisów prawa upadłościowego i prawa pracy, tzn. czy Polska skorzystała z uprawnienia, które przyznaje dyrektywa i zagwarantowała pracownikom ochronę także w przypadku przejęcia w ramach upadłości?

Czyli czy art. 231 k.p. jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 317 ust. 2 zd. 2 p.u. i czy wyłącza stosowanie art. 5 dyrektywy?


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane