statystyki

Pre-pack z pracownikiem, ale bez długów [WYWIAD]

autor: Łukasz Guza07.09.2017, 07:37; Aktualizacja: 07.09.2017, 09:49
Przy nabyciu przedsiębiorstwa w ramach upadłości dochodzi do transferu pracowników, bo tak stanowi art. 231 k.p.

Przy nabyciu przedsiębiorstwa w ramach upadłości dochodzi do transferu pracowników, bo tak stanowi art. 231 k.p.źródło: ShutterStock

- W ramach przygotowanej upadłości firma przejmuje zatrudnionych, ale bez zobowiązań wobec nich. Nie jest jasne, czy nabywcę wiąże np. układ zbiorowy lub pakiet socjalny. Przygotowanie sprzedaży przedsiębiorstwa i przejęcia załogi nie musi być jednoczesne - tłumaczą w rozmowie z Łukaszem Gruzą, Magdalena Zwolińska i Anna Krzanicka-Burda. 

22 czerwca Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że co do zasady w razie przejęcia przedsiębiorstwa (w tym również w ramach sprzedaży poprzedzonej upadłością, czyli tzw. pre-packu) jego pracownikom przysługuje ochrona przed zwolnieniem. Wyjątkiem jest sytuacja wskazana w art. 5 dyrektywy w sprawie ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstwa. Na czym on polega i czy ma zastosowanie w Polsce w przypadku przeprowadzania pre-packu?

Anna Krzanicka-Burda:

Artykuł 5 dyrektywy wskazuje, że tej szczególnej ochrony nie stosuje się, jeśli do przejęcia dochodzi w ramach postępowania upadłościowego, które zmierza do likwidacji aktywów firmy i jest przeprowadzane pod nadzorem organu publicznego. Ta zasada nie ma jednak zastosowania, jeśli państwo członkowskie postanowi inaczej, tzn. przyzna ochronę także w takim przypadku na podstawie przepisów krajowych. Trybunał orzekał w sprawie dotyczącej pracowników zatrudnionych w Holandii, więc analizował tamtejsze ustawodawstwo. I słusznie zauważył, że holenderski kodeks cywilny stanowi wprost, że jeżeli do przejścia zakładu pracy dochodzi w ramach postępowania upadłościowego, to nie mają zastosowania przepisy ochronne. Czyli w prawie krajowym powtórzono przepis dyrektywy. W Polsce sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Magdalena Zwolińska

W naszym ustawodawstwie obowiązują uregulowania prawa upadłościowego i kodeksu pracy, które normują omawianą kwestię. Z art. 231 k.p. wynika, że zawsze mamy do czynienia z przejściem zakładu pracy, jeśli nowy podmiot nabywa (przejmuje) składniki materialne i niematerialne firmy i jeżeli jej działalność ma być kontynuowana. Z kolei art. 317 ust. 2 zd. 2 p.u. wskazuje, że przejmujący upadłe przedsiębiorstwo nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania upadłego. W związku z tym pojawia się pytanie: co oznacza przewidziany w prawie upadłościowym brak odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania? Jaka jest relacja przepisów prawa upadłościowego i prawa pracy, tzn. czy Polska skorzystała z uprawnienia, które przyznaje dyrektywa i zagwarantowała pracownikom ochronę także w przypadku przejęcia w ramach upadłości?

Czyli czy art. 231 k.p. jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 317 ust. 2 zd. 2 p.u. i czy wyłącza stosowanie art. 5 dyrektywy?


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane