statystyki

Gdy są zaległości w składkach, nie ma świadczeń wypadkowych

autor: Marcin Nagórek12.03.2017, 14:00
ZUS

Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że prawo do jednorazowego odszkodowania przedawnia się, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu sześciu miesięcy od dnia wypadku lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą. ZUS odmówił mi jednorazowego odszkodowania w związku z wypadkiem przy pracy, któremu uległem 2 lipca 2016 r. Wniosek o wypłatę złożyłem niedługo po tym, bo 17 lipca 2016 r. ZUS podał, że na dzień wypadku i wniosku miałem zaległości w składkach w wysokości 1,7 tys. zł i nie uregulowałem ich przez sześć miesięcy od wypadku. ZUS nie kwestionuje, że zdarzenie było wypadkiem, a przynajmniej nie napisał o tym w decyzji. Czy jest szansa na zmianę decyzji ZUS?

Reklama


W przypadku przedsiębiorcy za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu, podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu z tytułu wypadku przy pracy, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Co jednak istotne, świadczenia wypadkowe (w tym jednorazowe odszkodowanie) nie przysługują osobom prowadzącym pozarolniczą działalność wtedy, gdy w dniu wypadku lub w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne przekraczało 6,60 zł. Świadczenia nie będą przysługiwały aż do czasu spłaty całości zadłużenia z zastrzeżeniem art. 47 ust. 3, co potwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 stycznia 2013 r., sygn. akt II UK 243/12.

Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że prawo do jednorazowego odszkodowania przedawnia się, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu sześciu miesięcy od dnia wypadku lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane