statystyki

ZUS może wpisać hipotekę mimo spłacanego układu ratalnego

autor: Marcin Nagórek15.04.2017, 15:30
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Zawarcie umowy ratalnej nie wyklucza ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego albo zastawu.źródło: ShutterStock

Od kilkunastu lat prowadzę niewielką firmę. W marcu otrzymałem od ZUS decyzję stwierdzającą wysokość zadłużenia składkowego. W uzasadnieniu podano, że będzie ona stanowić podstawę do wpisu hipoteki przymusowej na mojej nieruchomości. Bardzo się zdziwiłem, bo w listopadzie ubiegłego roku podpisałem umowę o układzie ratalnym, który regularnie spłacam. Czy to może być podstawą do odwołania do sądu od tej decyzji?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czego dotyczy otrzymana decyzja – stwierdza ona jedynie wysokość zadłużenia. Według orzecznictwa w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych przedmiot rozpoznania sprawy sądowej wyznacza decyzja ZUS, od której wniesiono odwołanie (por. np. postanowienie Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2010 r., sygn. akt II UZ 49/09). Z kolei w wyroku z 23 kwietnia 2010 r., sygn. akt II UK 309/09, SN wskazał, że w postępowaniu wywołanym odwołaniem sąd rozstrzyga o prawidłowości zaskarżonej decyzji w granicach jej treści i przedmiotu. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca złoży odwołanie, to sąd będzie badał jedynie to, czy odwołujący rzeczywiście jest dłużnikiem ZUS. Nie będzie sprawdzał, czy ZUS ma prawo do wpisu hipoteki na nieruchomości dłużnika, czy też nie.

Można wydać decyzję

Przedsiębiorca nie powinien jednak być zaskoczony wydaniem takiej decyzji. Jako płatnik jest zobowiązany do obliczania, potrącania z dochodów ubezpieczonych, rozliczania oraz opłacania składek za każdy miesiąc kalendarzowy. Jeśli tego nie robi, powstaje zadłużenie na jego koncie. Decyzja stwierdzająca wysokość zaległości jest jedynie decyzją deklaratoryjną, potwierdzającą już i tak istniejący stan rzeczy. W opisywanej sytuacji wcześniej zawarto umowę o układ ratalny, a przedsiębiorca, podpisując ją, zaakceptował stan zadłużenia. Nie można też kwestionować samych podstaw prawnych do wydania takiej decyzji.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane