statystyki

500 zł na dziecko: Potrącanie należności z pensji nie pomniejsza dochodu

autor: Michalina Topolewska29.11.2016, 19:00
3,8 mln dzieci jest objętych świadczeniem wychowawczym.

3,8 mln dzieci jest objętych świadczeniem wychowawczym.źródło: ShutterStock

Jeśli wynagrodzenie rodzica jest obciążone zobowiązaniami wynikającymi z sądowych wyroków, to wprawdzie jego faktyczna wysokość jest niższa, ale do kryterium przy ubieganiu się o 500 zł na dziecko liczy jego pełna kwota.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Kielcach, który oddalił odwołanie złożone przez matkę samotnie wychowującą dziecko. Skarżąca wnioskowała o przyznanie świadczenia wychowawczego przysługującego na podstawie ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.). W związku z tym, że do uzyskania 500 zł na pierwszego potomka w rodzinie konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego, które wynosi 800 zł lub 1200 zł (w przypadku gdy w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko), gmina sprawdziła jego wysokość. Okazało się, że próg został przekroczony i w efekcie matka otrzymała decyzję odmawiającą świadczenia.

Kobieta nie zgodziła się z rozstrzygnięciem i złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO). Wskazywała, że gmina nie wzięła pod uwagę tego, że jej miesięczne wynagrodzenie jest obciążone wyrokami sądowymi, które obniżają jego kwotę o 1,3 tys. zł. Na dowód przedstawiła zaświadczenie wystawione przez pracodawcę. SKO nie dopatrzyło się jednak naruszenia przepisów przez gminę i odrzuciło odwołanie. Matka postanowiła zaskarżyć decyzję do WSA, powtarzając zarzut nieprawidłowego wyliczenia wysokości dochodu, ale sąd również nie uwzględnił przedstawianych przez nią argumentów.

Skład orzekający podkreślił, że podstawą ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na pierwszy okres jego wypłaty, czyli od 1 kwietnia br. do 30 września 2017 r., są dochody osiągnięte w 2014 r. Jednocześnie uwzględniane są sytuacje dotyczące ich utraty lub uzyskania, bo zgodnie z art. 7 ustawy w przypadku utraty dochodu przez członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki przyznawane jest prawo do 500 zł na pierwsze dziecko lub po tym roku, ustalając jego kwotę, nie bierze się pod uwagę tego, który nie jest już uzyskiwany. Przy czym o tym, kiedy dochodzi do utraty dochodu, przesądza art. 2 pkt 19 ustawy.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane