statystyki

Pracownik niepełnoetatowy: Rozliczanie sczepnienia, zapomogi pieniężnej i wizyty w sądzie

autor: Izabela Nowacka24.11.2016, 10:46; Aktualizacja: 24.11.2016, 11:29
Reprywatyzacja, dokumenty

Wszystkie wskazane w pytaniu dodatkowe świadczenia stanowią dla pracownicy przychód ze stosunku pracyźródło: ShutterStock

Zatrudniamy pracownicę na 3/4 etatu, z wynagrodzeniem 2550 zł. W listopadzie skorzystała ze szczepienia przeciw grypie o wartości 35 zł, z tym że zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownicy objęci szczepieniem dopłacają po 5 zł do ampułki.

Oprócz tego otrzymała zapomogę pieniężną na pokrycie zwiększonych wydatków na leki dla dziecka (astma) – 500 zł. W tym roku pobrała już podobną zapomogę, ale w wysokości 1800 zł, która nie podlegała opodatkowaniu. Zamierzamy też od listopada przyznać jej miesięczne dofinansowanie do kosztów uczęszczania dziecka do przedszkola, w kwocie 250 zł. Kobieta pracuje po 6 godzin dziennie i przez jeden dzień była nieobecna z powodu obowiązku stawienia się w sądzie jako świadek w sprawie. Jak powinna wyglądać prawidłowa lista płac za listopad, jeżeli pracownica ma prawo do ulgi podatkowej i są jej potrącane podwyższone koszty uzyskania przychodów ze względu na dojazdy do pracy z innej miejscowości?

ODPOWIEDŹ

Wszystkie wskazane w pytaniu dodatkowe świadczenia stanowią dla pracownicy przychód ze stosunku pracy. Jednak w listopadzie opodatkowaniu nie podlega pełna wartość tych świadczeń. Zapomoga pieniężna oraz dofinansowanie pobytu dziecka w przedszkolu zostaną obciążone podatkiem, ale tylko w wysokości odpowiednio 20 zł i 50 zł, czyli w kwotach przewyższających limit zwolnienia podatkowego. Natomiast wartość szczepionki stanowi przychód o wartości 30 zł. Z kolei pełna zapomoga, a także szczepionka, nie podlegają oskładkowaniu ze względu na mające tu zastosowanie zwolnienia. Do podstawy wymiaru składek należy jednak doliczyć 250 zł z tytułu dopłaty do przedszkola dziecka. Wynagrodzenie zasadnicze powinno być natomiast pomniejszone o jedną dniówkę z tytułu nieobecności usprawiedliwionej stawiennictwem pracownicy w sądzie.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane