statystyki

Pracownik niepełnoetatowy: Rozliczanie sczepnienia, zapomogi pieniężnej i wizyty w sądzie

autor: Izabela Nowacka24.11.2016, 10:46; Aktualizacja: 24.11.2016, 11:29
Reprywatyzacja, dokumenty

Wszystkie wskazane w pytaniu dodatkowe świadczenia stanowią dla pracownicy przychód ze stosunku pracyźródło: ShutterStock

Zatrudniamy pracownicę na 3/4 etatu, z wynagrodzeniem 2550 zł. W listopadzie skorzystała ze szczepienia przeciw grypie o wartości 35 zł, z tym że zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownicy objęci szczepieniem dopłacają po 5 zł do ampułki.

Oprócz tego otrzymała zapomogę pieniężną na pokrycie zwiększonych wydatków na leki dla dziecka (astma) – 500 zł. W tym roku pobrała już podobną zapomogę, ale w wysokości 1800 zł, która nie podlegała opodatkowaniu. Zamierzamy też od listopada przyznać jej miesięczne dofinansowanie do kosztów uczęszczania dziecka do przedszkola, w kwocie 250 zł. Kobieta pracuje po 6 godzin dziennie i przez jeden dzień była nieobecna z powodu obowiązku stawienia się w sądzie jako świadek w sprawie. Jak powinna wyglądać prawidłowa lista płac za listopad, jeżeli pracownica ma prawo do ulgi podatkowej i są jej potrącane podwyższone koszty uzyskania przychodów ze względu na dojazdy do pracy z innej miejscowości?

ODPOWIEDŹ

Wszystkie wskazane w pytaniu dodatkowe świadczenia stanowią dla pracownicy przychód ze stosunku pracy. Jednak w listopadzie opodatkowaniu nie podlega pełna wartość tych świadczeń. Zapomoga pieniężna oraz dofinansowanie pobytu dziecka w przedszkolu zostaną obciążone podatkiem, ale tylko w wysokości odpowiednio 20 zł i 50 zł, czyli w kwotach przewyższających limit zwolnienia podatkowego. Natomiast wartość szczepionki stanowi przychód o wartości 30 zł. Z kolei pełna zapomoga, a także szczepionka, nie podlegają oskładkowaniu ze względu na mające tu zastosowanie zwolnienia. Do podstawy wymiaru składek należy jednak doliczyć 250 zł z tytułu dopłaty do przedszkola dziecka. Wynagrodzenie zasadnicze powinno być natomiast pomniejszone o jedną dniówkę z tytułu nieobecności usprawiedliwionej stawiennictwem pracownicy w sądzie.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane