Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wskazuje, że nieprzekazanie każdemu kontrahentowi druku INF-U określającego wysokość obniżenia we wpłacie na fundusz grozi karą finansową. Pracodawcy są zdezorientowani, bo wcześniej Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) twierdziło, że niewystawienie tej informacji nie jest sankcjonowane.
Pytanie do PFRON w sprawie obowiązku przesyłania przez przedsiębiorców formularza INF-U dla wszystkich klientów wystosowała Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON). – Zdarza się, że z usług lub produkcji firm, które mają prawo do udzielania ulg, korzystają nie tylko zakłady pracy zobowiązane do wpłat na rzecz PFRON, ale też osoby fizyczne, a te w ogóle nie płacą należności na fundusz. Dla nich dokument o wysokości ulgi jest nieprzydatny i pracodawcy nie widzą sensu, aby tym podmiotom wystawiać druki INF-U – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.
Dodaje, że taka sytuacja dotyczy np. firm z branży ochrony, które oprócz zakładów pracy zapewniają też monitoring prywatnym domom czy mieszkaniom.