statystyki

Firmy zatrudniające niepełnosprawnych muszą zweryfikować stany zatrudnienia

autor: Michalina Topolewska12.01.2017, 07:30; Aktualizacja: 12.01.2017, 08:35
Prawidłowe wyliczenie liczby pracowników jest kluczowe z punktu widzenia ubiegania się o dopłaty do pensji.

Prawidłowe wyliczenie liczby pracowników jest kluczowe z punktu widzenia ubiegania się o dopłaty do pensji.źródło: ShutterStock

Pracodawcy, którzy pobierają dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników zatrudnionych od stycznia 2009 r., muszą sprawdzić, czy według zmienionych zasad ustalania składu personelu osiągnęli tzw. efekt zachęty.

Tak wynika z komunikatu przedstawionego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wyjaśnia on, jak mają postępować pracodawcy w związku z nowymi wytycznymi w sprawie wykazywania stanów zatrudnienia w poz. 39 i 41 na wnioskach Wn-D o dopłaty do pensji. Jak już pisaliśmy na łamach DGP, w sierpniu 2016 r. PFRON po otrzymaniu nowego stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zmienił treść objaśnień do wspomnianego formularza. Wskazał w nich, że do składu personelu oprócz osób przebywających na urlopach związanych z rodzicielstwem, praktykantów i studentów nie należy zaliczać również pracowników na urlopach bezpłatnych i świadczeniu rehabilitacyjnym.

Prawidłowe wyliczenie liczby pracowników jest kluczowe z punktu widzenia ubiegania się o dopłaty do pensji, bo w przypadku nowo zatrudnianej osoby niepełnosprawnej pracodawca musi zgodnie z unijnymi przepisami wykazać, że wystąpił tzw. efekt zachęty. Można go osiągnąć metodą ilościową, co w praktyce oznacza konieczność wykazania, że w miesiącu przyjęcia takiego pracownika nastąpił wzrost zatrudnienia ogółem w porównaniu do przeciętnego zatrudnienia w okresie poprzednich 12 miesięcy. Zmienione zasady ustalania stanu zatrudnienia mogą dla części pracodawców skutkować tym, że w momencie przyjmowania nowego pracownika nie osiągnęli jednak efektu zachęty i nie powinni otrzymywać dopłat do pensji.

Ta nagła zmiana stanowiska PFRON spowodowała zamieszanie w firmach, które nie wiedziały, jak mają prawidłowo postępować, np. czy korygować stare wnioski, za jaki okres i od kiedy nie przysługują im dofinansowania. Fundusz wprawdzie wyjaśnił część wątpliwości, ale dopiero teraz przedstawił szczegółowy komunikat. – Pracodawcy muszą zwrócić uwagę na informację, że są zobowiązani przeanalizować wnioski Wn-D złożone za miesiące od stycznia 2009 r. – mówi Mateusz Brząkowski, radca prawny w kancelarii TGC Corporate Lawyers.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane