statystyki

Firmy zatrudniające niepełnosprawnych muszą zweryfikować stany zatrudnienia

autor: Michalina Topolewska12.01.2017, 07:30; Aktualizacja: 12.01.2017, 08:35
Prawidłowe wyliczenie liczby pracowników jest kluczowe z punktu widzenia ubiegania się o dopłaty do pensji.

Prawidłowe wyliczenie liczby pracowników jest kluczowe z punktu widzenia ubiegania się o dopłaty do pensji.źródło: ShutterStock

Pracodawcy, którzy pobierają dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników zatrudnionych od stycznia 2009 r., muszą sprawdzić, czy według zmienionych zasad ustalania składu personelu osiągnęli tzw. efekt zachęty.

Tak wynika z komunikatu przedstawionego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wyjaśnia on, jak mają postępować pracodawcy w związku z nowymi wytycznymi w sprawie wykazywania stanów zatrudnienia w poz. 39 i 41 na wnioskach Wn-D o dopłaty do pensji. Jak już pisaliśmy na łamach DGP, w sierpniu 2016 r. PFRON po otrzymaniu nowego stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zmienił treść objaśnień do wspomnianego formularza. Wskazał w nich, że do składu personelu oprócz osób przebywających na urlopach związanych z rodzicielstwem, praktykantów i studentów nie należy zaliczać również pracowników na urlopach bezpłatnych i świadczeniu rehabilitacyjnym.

Prawidłowe wyliczenie liczby pracowników jest kluczowe z punktu widzenia ubiegania się o dopłaty do pensji, bo w przypadku nowo zatrudnianej osoby niepełnosprawnej pracodawca musi zgodnie z unijnymi przepisami wykazać, że wystąpił tzw. efekt zachęty. Można go osiągnąć metodą ilościową, co w praktyce oznacza konieczność wykazania, że w miesiącu przyjęcia takiego pracownika nastąpił wzrost zatrudnienia ogółem w porównaniu do przeciętnego zatrudnienia w okresie poprzednich 12 miesięcy. Zmienione zasady ustalania stanu zatrudnienia mogą dla części pracodawców skutkować tym, że w momencie przyjmowania nowego pracownika nie osiągnęli jednak efektu zachęty i nie powinni otrzymywać dopłat do pensji.

Ta nagła zmiana stanowiska PFRON spowodowała zamieszanie w firmach, które nie wiedziały, jak mają prawidłowo postępować, np. czy korygować stare wnioski, za jaki okres i od kiedy nie przysługują im dofinansowania. Fundusz wprawdzie wyjaśnił część wątpliwości, ale dopiero teraz przedstawił szczegółowy komunikat. – Pracodawcy muszą zwrócić uwagę na informację, że są zobowiązani przeanalizować wnioski Wn-D złożone za miesiące od stycznia 2009 r. – mówi Mateusz Brząkowski, radca prawny w kancelarii TGC Corporate Lawyers.


Pozostało jeszcze 25% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane