statystyki

Niepełnosprawni: Zamieszanie z wyliczeniem wysokości ulgi na PFRON

autor: Michalina Topolewska19.01.2017, 07:37; Aktualizacja: 19.01.2017, 08:14
niepełnosprawni

Niektóre firmy zdecydowały się już wystawić INF-U i wyliczają ulgę na podstawie najniższej pensji z 2015 r.źródło: ShutterStock

Firmy nie wiedzą, czy obliczając wielkość zniżki we wpłacie na fundusz za sprzedaż, która miała miejsce do końca 2016 r., powinny uwzględniać kwotę najniższej pensji z 2015 r. czy z 2016 r. Kluczowe będzie stanowisko Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Co do zasady pracodawca, który nie osiąga 6-proc. wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników, jest zobowiązany do wpłat na rzecz funduszu. Może jednak obniżyć ich wysokość, jeśli kupi produkt lub usługę od firmy, która ma prawo do udzielania ulgi we wpłatach na PFRON. Jej kwota jest obliczana według specjalnego wzoru. Uwzględnia się w nim m.in. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczbę pracowników z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.

Zgodnie z przepisami ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046) minimalnym wynagrodzeniem w danym roku jest jego kwota obowiązująca w grudniu roku poprzedniego. W związku z tym wśród pracodawców pojawiły się wątpliwości, jak na druku INF-U, który jest wystawiany firmie korzystającej z ulgi, wyliczyć jej wysokość, gdy sprzedaż nastąpiła jeszcze do końca 2016 r., ale wskazany na fakturze termin wypłaty przypada po 1 stycznia 2017 r. Dotyczą one tego, czy należy uwzględnić najniższą pensję z 2015 r., skoro produkt lub usługa była sprzedawana jeszcze w 2016 r., czy jej kwotę z roku ubiegłego, bo zapłata ma miejsce już w br. Wcześniej tego problemu nie było, bo jeszcze do 30 czerwca 2016 r. do obliczenia ulgi była brana pod uwagę faktyczna pensja niepełnosprawnego pracownika.

– Wysłaliśmy w tej sprawie pytanie do PFRON i otrzymaliśmy odpowiedź, że w takim przypadku obowiązuje minimalne wynagrodzenie z 2016 r. Po kilku dniach przyszła kolejna informacja, że fundusz się z niej wycofuje i wkrótce otrzymamy wiążące stanowisko – mówi Adam Hadław, dyrektor ds. problematyki pracodawców w Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane