statystyki

PFRON poinformuje firmę o nieprawidłowościach

autor: Michalina Topolewska11.10.2016, 08:10; Aktualizacja: 11.10.2016, 09:54
Część pracodawców nie ma świadomości o nieprawidłowościach w opłacaniu należności na ZUS, PFRON wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, zaczął informować o ich wystąpieniu.

Część pracodawców nie ma świadomości o nieprawidłowościach w opłacaniu należności na ZUS, PFRON wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, zaczął informować o ich wystąpieniu.źródło: ShutterStock

Jeśli pracodawca popełnił uchybienia związane z opłacaniem należności na ubezpieczenia społeczne, najpierw otrzyma pismo z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) powiadamiające o ich wystąpieniu, a dopiero potem wezwanie do zwrotu nienależnych dopłat do pensji.

Taka procedura jest stosowana od niedawna przez fundusz w związku z weryfikowaniem terminowości ponoszenia kosztów płacy. Zgodnie z art. 26a ust. 1a1 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. poz. 721 ze zm.), pracodawca nie może otrzymywać dofinansowań do wynagrodzeń, jeśli miesięczne koszty płacy poniósł z uchybieniem terminów, wynikających z odrębnych przepisów, przekraczającym 14 dni. Dlatego aby zweryfikować spełnianie tego warunku, fundusz sprawdza pracodawców w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS. Jeśli okaże się, że wystąpiły nieprawidłowości, np. zbyt późne odprowadzenie składek, PFRON nie przyzna dopłat lub będzie domagał się zwrotu nienależnie przyznanych.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane