statystyki

Kontrola ulg na PFRON na ogólnych zasadach

autor: Michalina Topolewska27.09.2016, 07:18; Aktualizacja: 27.09.2016, 08:16
Prezes zarządu funduszu może przeprowadzić kontrolę w firmie, która udziela ulg.

Prezes zarządu funduszu może przeprowadzić kontrolę w firmie, która udziela ulg.źródło: ShutterStock

Pracodawcy mają wątpliwości, jakie przepisy będą stosowane przy weryfikowaniu prawidłowego udzielania obniżeń we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Możliwość przeprowadzania takiej kontroli przewiduje obowiązujący od 1 lipca br. art. 22a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. poz. 721). Zgodnie z jego brzmieniem prezes zarządu funduszu może przeprowadzić kontrolę w firmie, która udziela ulg, oraz tej, która od niej kupuje usługi lub produkcję, aby skorzystać z możliwości płacenia niższej składki na PFRON. Problem w tym, że, jak zwraca uwagę Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), art. 22a nie wskazuje, na jakiej podstawie powinna być ona przeprowadzana. Dlatego w piśmie skierowanym do biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) pyta, czy weryfikacja powinna się odbywać zgodnie z przepisami rozdziału piątego ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w zakresie kontroli przedsiębiorcy, czy też innych przepisów.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane