statystyki

Kontrola ulg na PFRON na ogólnych zasadach

autor: Michalina Topolewska27.09.2016, 07:18; Aktualizacja: 27.09.2016, 08:16
Prezes zarządu funduszu może przeprowadzić kontrolę w firmie, która udziela ulg.

Prezes zarządu funduszu może przeprowadzić kontrolę w firmie, która udziela ulg.źródło: ShutterStock

Pracodawcy mają wątpliwości, jakie przepisy będą stosowane przy weryfikowaniu prawidłowego udzielania obniżeń we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Możliwość przeprowadzania takiej kontroli przewiduje obowiązujący od 1 lipca br. art. 22a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. poz. 721). Zgodnie z jego brzmieniem prezes zarządu funduszu może przeprowadzić kontrolę w firmie, która udziela ulg, oraz tej, która od niej kupuje usługi lub produkcję, aby skorzystać z możliwości płacenia niższej składki na PFRON. Problem w tym, że, jak zwraca uwagę Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), art. 22a nie wskazuje, na jakiej podstawie powinna być ona przeprowadzana. Dlatego w piśmie skierowanym do biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) pyta, czy weryfikacja powinna się odbywać zgodnie z przepisami rozdziału piątego ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w zakresie kontroli przedsiębiorcy, czy też innych przepisów.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane