statystyki

Środki na pobyt dzieci w pieczy rozliczane jako dotacja

autor: Michalina Topolewska20.09.2016, 07:18; Aktualizacja: 20.09.2016, 07:59
pieniądze

1030 zł - tyle kosztowało utrzymanie dziecka w rodzinie zastępczej.źródło: ShutterStock

Porozumienie zawierane między powiatami w zakresie ponoszenia kosztów umieszczenia małoletnich w pieczy ma charakter administracyjny. Dlatego przekazywanie między nimi pieniędzy powinno następować w formie dotacji celowej.

Tak wynika ze stanowiska przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „Centrum”.

Organizacja ta wystąpiła z pytaniem o sposób rozliczania porozumień finansowych zawieranych między powiatami na podstawie art. 191 ust. 5 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 332 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem powiat, który umieszcza dziecko w rodzinie zastępczej lub placówce znajdującej się na terenie innego samorządu, podpisuje z nim porozumienie regulujące m.in. wysokość wydatków, jakie będzie ponosił na jego utrzymanie. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy środki powinny być przekazywane i rozliczane jako dotacja celowa, czy usługa. Kwestia ta jest bowiem różnie rozstrzygana przez regionalne izby obrachunkowe.

Zdaniem resortu rodziny porozumienie zawierane między samorządami ma charakter administracyjny, o którym mowa w art. 46 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2010 r. poz. 526 ze zm.). W związku z tym przekazywanie środków na opiekę i wychowanie małoletniego powinno nastąpić w formie dotacji celowej. W taki też sposób powinny być rozliczone.


Pozostało jeszcze 31% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane