statystyki

Dom dziecka i dom pomocy społecznej w odrębnych budynkach

autor: Michalina Topolewska07.09.2016, 07:38; Aktualizacja: 07.09.2016, 08:25
teściowa opieka senior

1046 placówek opiekuńczo-wychowawczych funkcjonowało w 2015 r.źródło: ShutterStock

Wojewoda będzie mógł zezwolić na funkcjonowanie dwóch lub więcej placówek opiekuńczo-wychowawczych w tym samym obiekcie oraz na jednej działce.

Wprowadzenie takiego rozwiązania przewidywała senacka poprawka, która została uwzględniona przez Sejm w trakcie uchwalania ustawy z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o pomocy społecznej. Wcześniej przepisy wskazywały, że wojewoda może wydać zezwolenie na funkcjonowanie więcej niż jednej placówki, ale tylko w odniesieniu do tego samego budynku. Posłowie zaakceptowali też inne zaproponowane przez Senat modyfikacje. Jedna z nich dotyczyła listy jednostek organizacyjnych, które nie będą mogły znajdować się w tym samym budynku i na tej samej nieruchomości gruntowej co dom dziecka. Wśród nich wymienione są m.in. izby wytrzeźwień, młodzieżowe ośrodki socjoterapii oraz całodobowe placówki systemu pomocy społecznej, np. domy pomocy społecznej. Do tego katalogu dodane zostały specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.

Kolejna z senackich poprawek, które zyskały akceptację posłów, zakłada, że zakaz funkcjonowania w tym samym budynku jednostek pomocy społecznej z m.in. instytucjami należącymi do wymiaru sprawiedliwości czy zakładami aktywności zawodowej będzie obowiązywał tylko w stosunku do tych, które zapewniają całodobowe usługi.

Przygotowana przez posłów PiS nowelizacja przepisów pierwotnie zawierała radykalne ograniczenia związane z możliwością łączenia przez samorządy różnych jednostek systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej oraz pomocy społecznej, zarówno pod kątem organizacyjnym, jak i lokalowym. Swoje zastrzeżenia zgłaszali do nich samorządowcy, dlatego w trakcie prac w parlamencie z niektórych zmian posłowie wycofali się lub je złagodzili.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane