statystyki

Przygotowanie programu nauczania dla szkoły językowej podlega składkowaniu

autor: Bożena Wiktorowska15.09.2016, 07:24; Aktualizacja: 15.09.2016, 09:15
ZUS

Zainteresowana odwołała się od decyzji ZUS.źródło: ShutterStock

Praca lektora wykonywana w sposób ciągły w szkole języków obcych jest świadczeniem usług i podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach jak umowy-zlecenia – uznał Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną.

Powodem sporu była decyzja jednego z oddziałów ZUS. W jednej ze szkół uczących języków obcych stwierdzono, że osoba odpowiadająca za metodykę nauczania nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Placówka bowiem zawarła z nią umowę o dzieło, którym miał być autorski projekt nauczania realizowany przez lektorów.

Autorka programu uznała decyzję ZUS za bezpodstawną. Próbując przekonać ZUS do swoich racji, wskazała, że autorski program nauczania języka obcego był wykorzystywany w czasie prowadzenia zajęć m.in. przez cudzoziemców niemających doświadczenia dydaktycznego w polskiej szkole. ZUS jednak uznał, że zainteresowana musi zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne, bowiem w tym przypadku trudno mówić o konkretnym dziele, a rodzaj pracy wykonanej na rzecz prywatnej placówki można uznać wyłącznie jako umowę o świadczenie usług.

Zainteresowana odwołała się od decyzji ZUS. Jednak przegrała sprawy zarówno w sądzie I instancji, jak i w sądzie apelacyjnym. Sędziowie, przyznając rację organowi, zwrócili uwagę, że w przypadku kursu językowego przy zawarciu umowy nie jest możliwe z góry określenie rezultatów. Tym samym autorskie programy nie mogą być uznane jako umowy o dzieło. Natomiast spełniają wszystkie warunki umów starannego działania. Tym samym wynagrodzenie za świadczenie usług obowiązkowo musi być obciążone składkami ubezpieczeniowymi.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane